Chcą uhonorować lokalnych historyków

0
181
Fot. Materiały prasowe organizatorów akcji

Tarnowianie mogą podpisać się pod petycją adresowaną do radnych i prezydenta Tarnowa, a dotyczącą nadania już pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa trzem lokalnym historykom.
Organizatorzy tarnowskiego Festiwalu Niepodległości wspólnie z tarnowskimi historykami, pasjonatami historii oraz społecznikami dbającymi o lokalną pamięć historyczną, podjęli starania o uhonorowanie trzech nieżyjących już osób. Chodzi o Stanisława Wróbla (1929-2004), Stanisława Potępę (1946-2009) oraz Antoniego Sypka (1946-2020). Byli historykami, badaczami dziejów Tarnowa, autorami wielu publikacji książkowych i prasowych o historii Tarnowa. W najbliższych dniach do Rady Miejskiej w Tarnowie i prezydenta Tarnowa trafi wniosek o pośmiertne nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa tym zasłużonym strażnikom lokalnych dziejów. Wśród wnioskodawców są m.in. dr Maria Żychowska, prof. dr hab. Andrzej Niedojadło, Andrzej Szpunar, Ryszard Żądło, Piotr Filip oraz Piotr Dziża.
Inicjatorzy akcji podkreślają, że jest to inicjatywa oddolna, a wniosek składany jest w roku 690. rocznicy lokacji miasta Tarnowa. Warto więc w sposób szczególny doceniać tych, bez których nasza wiedza o dziejach Tarnowa byłaby uboższa.
Poparcie dla wniosku można wyrazić poprzez podpisanie petycji w tej sprawie do władz miasta. Petycja jest dostępna w Tarnowskim Centrum Informacji przy Rynku 7 oraz w księgarni „Pan Tadeusz” przy ul. Krakowskiej 47.

Podpisz petycję

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o