Czy trąby powietrzne nie ominą Tarnowa?

0
311
Tornado
REKLAMA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapę Polski, na której zaznaczono miejsca występowania groźnych zjawisk pogodowych w postaci trąb powietrznych i wodnych. Mapa, oparta na Europejskiej Bazie Danych (ESWD), została nazwana „polską aleją tornad”. Umieszczono na niej także miejsca położone na północ i na południe od Tarnowa, w bliskim jego sąsiedztwie. Czy także tędy przebiega złowieszcza „aleja”?

REKLAMA

Wkrótce minie rok od nawałnicy, która zaatakowała Jodłówki Wałki pod Tarnowem. Wichura zerwała lub uszkodziła dachy na prawie 15 budynkach mieszkalnych i gospodarczych, połamane zostały drzewa, zerwane linie energetyczne. Wielu, łącznie z dziennikarzami, było przekonanych, że była to niszcząca trąba powietrzna, ale Piotr Żurawski ze stowarzyszenia Skywarn Polska (Polscy Łowcy Burz) zaprzecza temu: – To była intensywna burza, w przypadku trąby powietrznej występują zjawiska, których wtedy nie zaobserwowaliśmy.
Na opublikowanej przez IMGW mapie, nazywanej „polską aleją tornad”, zaznaczone są okolice Tarnowa, w których w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiły znaczne zniszczenia spowodowane przez nawałnice. Czy Tarnów i sąsiednie tereny także należą do obszarów zagrożonych występowaniem niebezpiecznych trąb powietrznych? Temat ten jest przedmiotem naszej analizy w najbliższym numerze TEMI.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o