Elektryczna: ślady minionej epoki [ZDJĘCIA]

0
1251
Ślady minionej epoki
fot. Wiesław Ziobro
REKLAMA

W cichym zakątku ulicy Elektrycznej w Tarnowie skryło się niewielkie osiedle. Bloki zamieszkiwane kiedyś przez pracowników Tamelu skryły się na skraju lasku, który w dalszej części przechodzi w park „Piaskówka”. Pamiątki po minionych czasach łatwo zauważyć w kilku miejscach. To ślady dawnego zakładowego socjalizmu, który w nowych czasach nie przetrwał.

Bloki, odnowione i ocieplone, robią miłe wrażenie. Ale niedaleko nich dostrzegamy już to, co minęło: zawieszoną na wysięgniku tablicę do kosza, którą obrosły chaszcze, resztki placu zabaw z samotną zardzewiałą huśtawką i – bliżej głównej ulicy – boisko klubu sportowego Tamel, zupełnie zapomniane. Wciąż dwie bramki stoją naprzeciw siebie, ale płytę boiska porastają wysokie trawy i chwasty. Dawno tu nikogo nie było. Jeszcze dwadzieścia lat temu panował ruch: treningi piłkarzy, mecze w weekendy, kibice. Tamel walczył w IV lidze, emocji nie brakowało. Potem wszystko się nagle urwało – oczywiście z braku pieniędzy. Wcześniej sport finansowała państwowa wtedy Fabryka Silników Elektrycznych, później już nie miał kto.

REKLAMA

Sama fabryka przetrwała. Znajduje się po drugiej stronie Elektrycznej. Tak jak kiedyś produkuje silniki, lecz już bez takiego rozmachu jak w przeszłości. To już w pełni prywatna spółka, która należy do Chińczyków.

Wydaje się, że dawne osiedle zakładowe miało kiedyś kłopot. Od strony lasku otoczone jest specyficznym wałem ochronnym ułożonym z worków z paskiem. Worki już popękały, piasek się wysypał. Jak można podejrzewać, przyczyną problemów mógł być przepływający w pobliżu wątły strumyk, mocno wzbierający podczas gwałtownych ulew. Nikt by nie pomyślał, że na to go stać.

Zdjęcia: autor

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o