Izrael chce zaszczepić wszystkich do końca marca

0
107
Szczepienie
REKLAMA

Od 19 grudnia, gdy na oczach kamer telewizyjnych premier Benjamin Netanyahu przyjął, jako pierwszy w Izraelu szczepionkę przeciw koronawirusowi, zaszczepiono już ponad 1,8 miliona Izraelczyków, o czym poinformował w niedzielę, 10 stycznia 2021 roku, minister zdrowia Yuli Edelstain. Tylko w minioną sobotę zaszczepiono ponad 40 000 Izraelczyków. Według informacji Ministerstwa Zdrowia prawie trzy czwarte (72%) osób w wieku powyżej 60 lat zostało już zaszczepionych.

Do końca marca Izrael chce zaszczepić wszystkich obywateli powyżej szesnastego roku życia – powiedział w niedzielę Edelstein, podczas briefingu prasowego, gdy na płycie lotniska im. Ben Guriona wylądował samolot z kolejną porcją 700 000 szczepionek Pfizera/BioNTech przeciwko koronawirusowi. Izrael będzie dążył do „170 000 szczepień dziennie”, dodał podczas tej konferencji prasowej premier Benjamin Netanyahu. Rozważane jest otwarcie całodobowych punktów szczepień, aby jeszcze przyspieszyć szczepienia. „Będziemy pierwszym krajem, który wyjdzie z koronawirusa” – powiedział premier. „Każdy, kto zechce, będzie mógł zostać zaszczepiony”. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, z przerwą trzytygodniową (Netanyahu i Edelstein przyjęli drugą dawkę w sobotę wieczorem w Centrum Medycznym Sheba), co oznacza, że równolegle do trwającej pierwszej fazy szczepień, zaczyna się druga.

REKLAMA

Cel jest jeden: wrócić do normalności.

Tempo szczepień jest zawrotne. Wynika to z kilku czynników: decyzji polityków, pełnej mobilizacji zespołów medycznych oraz motywacji społeczeństwa. I, dodajmy, zaufania do systemu opieki medycznej. W Izraelu, według badania z 2020 roku Myers – JDC – Brookdale (jak podaje Izraelski Instytut Demokracji), 90% społeczeństwa jest zadowolone ze swoich kas chorych.
Po zaszczepionych w pierwszej kolejności lekarzach i wszystkich innych pracownikach placówek medycznych, zostali zaszczepieni policjanci, a w bieżącym tygodniu będą – nauczyciele oraz pozostały personel szkolny.

Równolegle do priorytetowych grup zawodowych, szczepione są osoby starsze, oraz, w zależności od kasy chorych, już są lub w najbliższych tygodniach będą szczepione, osoby z obniżonym systemem immunologicznym, osoby z kolejnych grup ryzyka. Edelstein podkreśla, że nawet jeśli szczepionki są otwarte dla wszystkich, należy nadal preferować osoby najbardziej zagrożone.
Co niewątpliwie wyróżnia Izrael to to, że jego mieszkańcy, chcą się zaszczepić. Obywatele Izraela, zmęczeni kolejnymi lockdownami oraz idącą za nimi zapaścią ekonomiczną, chcą, jak najszybciej wrócić do życia. Dlatego, gdy tylko rozpoczęły się pierwsze szczepienia, wielu mieszkańców Izraela, spoza grup ryzyka, szybko zorientowało się, że niemal każdego dnia zostają niewykorzystane szczepionki i zaczęli się zgłaszać dosłownie pięć minut przed zamknięciem punktów szczepień i dzięki temu szczepionki się nie marnują. Ludzie są gotowi stać w długich kolejkach, aby nie czekając na swoją wyznaczoną wizytę (za kilka tygodni), jak najszybciej się zaszczepić. Izraelczycy, z racji sytuacji geopolitycznej, przyzwyczajeni są do szybkiej mobilizacji w sytuacjach kryzysowych i potrafią się organizować. Na portalach społecznościowych powstają grupy dzielące się informacjami, gdzie danego dnia można się zaszczepić.
W kampanię promocji szczepień, poza politykami, zaangażowali się również artyści i celebryci. Podobnie, jak w przypadku czołowych polityków, na oczach kamer zostali zaszczepieni między innymi aktorzy największych teatrów w Tel Awiwie: Habima oraz Cameri. Ponadto, do religijnych mieszkańców Izraela (w społecznościach ultraortodoksyjnych procent zachorowań jest najwyższy) zaapelowali czołowi rabini Izraela, namawiając do szczepień.

Batalia z Covidem-19, niestety nie kończy się wraz z przyjeciem pierwszej dawki szczepionki, ani prawdopodobnie tuż po przyjęciu drugiej. Nie jest to magiczny eliksir. Nadal potrzebne jest utrzymywanie społecznego dystansu, z czym Izraelczycy radzą sobie gorzej. Od kilku dni obserwowany jest wzrost zachorowań (według danych Ministerstwa Zdrowia stan na 9. stycznia to 8077 nowych zachorowań). W Izraelu trwa kolejny lockdown. Ale wśród wielu jest nadzieja, że dzięki szczepionkom, to już lockdown ostatni.

Basia Monka zadebiutowała jako dziennikarka ponad 20 lat temu w Gentlemanie, gdzie pisała na tematy kulturalne i polityczne, współpracowała z też m.in. z Voyage i The Warsaw Voice. Przez rok miała swoją autorską kolumnę w czasopiśmie “Kosmetyki”. W latach 2007-2014 pracowała w TVP INFO. Od ponad 6 lat mieszka w Izraelu, pisze blogi w The Times of Israel, Israel Seen oraz przeprowadza wywiady z ludźmi kultury do The Jerusalem Post Magazine. W Polsce pracowała także w branży filmowej, jako asystentka reżysera i tłumaczka na planie. Uwielbia kulturę, podróże i morze.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o