Jak uniknąć płacenia mandatu w Sylwestra? Poradnik

79
183554
sylwester z mandatem
REKLAMA

Mam dla Was radosną nowinę, i to przed świętami Bożego Narodzenia. Nie będę przedłużał, bo wszyscy czekacie na rozwiązanie problemu ewentualnych mandatów za złamanie nielegalnego zakazu dotyczącego godziny policyjnej 31 grudnia, obowiązującej rzekomo od godziny 19 do 6 rano 1 stycznia.

Według adwokat Magdaleny Wilk sprawa jest wyjątkowo prosta i nie pozostawiająca złudzeń co do tego, że rząd kolejny raz wydał bubel prawny. Niedawno przedstawiłem Państwu punkt widzenia innej pani adwokat dotyczący legalności wprowadzonych już ograniczeń przemieszczania się. Już wiecie, że jest to nielegalne i żadne służby nie mogą Wam wystawić mandatu za poruszanie się w Sylwestra ulicami w godzinach od 19 do 6 rano dnia następnego. Jeśli jednak sytuacja taka będzie miała miejsce, musicie odmówić przyjęcia mandatu. Nie dyskutujcie i nie utrudniajcie służbom pracy, szkoda waszych i ich nerwów, dajcie się wylegitymować tylko po to, by następnie sprawnie odmówić przyjęcia kary i by móc pójść dalej się bawić. Za chwilkę napiszę dokładnie z czego to wynika.

REKLAMA

Dla jasności, nie namawiam Was do łamania zasad zdrowego rozsądku i uścisków z każdym napotkanym po drodze imprezowiczem. Moją intencją jest poinformowanie Was o tym, jakie prawa nam wszystkim przysługują. Faktem jest, że wirus jest i robi sporo szkód zarówno ludziom i ich zdrowiu, jak i gospodarce, ale nie dajmy się zwariować. Świat musi iść do przodu, a nie da się tego zrobić siedząc w domach przed TV. Nasza psychika potrzebuje czasem odetchnąć od stresu i najzwyczajniej w świecie hucznie się pobawić.

Wracając do tematu mandatów. To, że zakaz przemieszczania się nie jest zgodny z Konstytucją już wiecie. Następnym ważnym argumentem jest kolejna ustawa, tym razem Kodeks Wykroczeń, którego art. 2 § 1 brzmi tak: „Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia wykroczenia, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy”. W tym przepisie widzimy jedną z podstawowych zasad prawa karnego, czyli jeżeli w dniu popełnienia czynu zabronionego (spacer po mieście) obowiązuje inne prawo niż w dniu orzekania w tej sprawie przez sąd, stosuje się przepis łagodniejszy (względniejszy) dla sprawcy. Pójdźmy dalej.

Co z sanepidem? Zerknijmy do art. 189c Kodeksu Postępowania Administracyjnego: „Jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie którego ma być nałożona kara, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony.” W tym wypadku zasada jest identyczna, jak w przypadku mandatu.

zakaz przemieszczania się w Sylwestra
Fragment dotyczący obowiązywania godziny policyjnej, rozporządzenie Dz. U. z 21.12.2020, poz. 2316

Wniosek jest banalny. Jeśli sanepid i sądy nie będą pracować przez całą sylwestrową noc oraz nie zdążą z orzeczeniem waszej winy przed godziną 6 rano dnia 1 stycznia, sprawa zostanie odrzucona z powodu braku podstawy do ukarania. W tym miejscu pozostaje mi ponownie wystąpić do służb mundurowych z apelem, by skupiły się na miłym spędzaniu Sylwestra, zamiast na traceniu swojego i naszego czasu na bezsensowne wypisywanie mandatów, które zostaną umorzone. Minister Sasin zmarnotrawił już sporo milionów, nie dokładajcie do tego swojej cegiełki, czyli czasu waszego i sądów. Szkoda kasy i nerwów.

REKLAMA

79
Dodaj komentarz

28 Liczba komentarzy
51 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
42 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Asia

Można nie przyjmować mandatu za przemieszczanie się między godz 19 a 6 rano ale to i tak nic nie da mandatu można nie przyjąć Spisza dane odbędzie się sprawa karną i tak będzie trzeba zapłacić i nie ma znaczenia że 1 stycznia sądy nie pracują sprawa odbędzie się w innym terminie .

Stefek

Godziny policyjnej nie będzie . Dziś Mateusz ogłosił

Kibic UT

Covid to kabaret rzadu który niszczy gospodarkę i ludzi i karze się szczepić wszystkie zakazy sa niekonstytucyjne ja cały czas pracuję i jakoś nie choruje a rzad od nowego roku wszystko do góry i 36 nowych podatków takie ku…. nami rzadza nieroby,pasożyty których pracujacy obywatel utrzymuje.

Bartek

Nie Sasin tylko Grodzki :/

ja

A ja jestem pewna że domówki będą liczyły kilkanaście osób i będą imprezy tylko nie od 22 do rana a od 18 50 do rana

Jan

Tak, a pozniej bedą płakać jak teraz tzw.przedsiębiorcy,że jednak kara z Sanepidu jest, że skarbówka zajęła 10 tys. na koncie i że w sądzie grzywna, bo jednak mandat był nałożony zgodnie z prawem. Oni również dostawali takie oświecone rady.

Mikuna

Może Państwo zaczniecie w końcu linkować do źródeł. Miałem wrażenie, że w Polsce mamy już prawne regulacje odnośnie wartości intelektualnych w sieci. Pozdrawiam.

Wasz pan

Qrła sami mecenasi prawa , po co wy to czytacie przecież i tak wiecie lepiej . A sraczka galopka i tak nie pozwoli opuścić wam domku .

miki

Czytam te komentarze i nie wierze po pierwsze żadnego mandatu nie musicie przyjmować po drugie z pieskiem na dwór czeba wyjść a po trzecie skoro wszystko jest zamknięte to na logikę żaden klub czy lokal nie zrobi sylwestra i tak jesteście w domu no chyba że kolega czy koleżanka robi sylwestra no to spoko ale i tak jak będzie za głośno czy będzie za dużo ludzi to policja przyjedzie i po imprezie tyle w temacie

Miłek

Autor myli Rozporządzenie z Ustawą, bo ich nie odróżnia, więc cały ten wywód jest nie na temat.

Szymek

Hańba i tak każdy olewa te obostrzenia☺
Dla świętego spokoju, można powiedzieć że się idzie do apteki ,po coś przeciw bólowego np.na zęba pozdrawiam

esiu

Towarzyszu, “ustawa” będzie obowiązywała prawdopodobnie ta sama, więc bez znaczenia jest to, o czym piszesz. Żeby nie obowiązywała to do czasu orzekania musiałaby zostać uznana za niezgodną z konstytucją lub w inny sposób unieważniona. A raczej nie będzie – ten bubel już zostanie z nami aż do czasu, gdy do władzy dojdzie konfederacja i 90% bzdurnych ustaw pójdzie do śmieci. Czyli na zawsze 🙂

Koksu

Jak uniknąć? Proste zrobić porządne zapasy, zacząć pić o 19.00 skończyć o 6.00

tak_to_jest

“Faktem jest, że wirus jest…” – no i artykuł do kosza.

Marta

Temi po raz kolejny sięgnęło dna.

Jarosław

NACZELNA WSTYDŹ SIĘ ?

Czytelnik

A jak mnie straż miejska złapie w nocy w Sylwestra na ulicy to mogę zadzwonić do Temi aby za darmo dała mi adwokata? Podajcie w takim razie numer na który będzie można dzwonić skoro namawiacie do wychodzenia podczas godziny policyjnej .

Aaa

Galerie handlowe przed świetami otworzyli czemu ? Co nagle liczba zarażonych zmalała ? ;/ ludzi od groma a tu nagle zakazy w sylwestra nie widzicie, że coś tu jest nie halo ? Ślepi jesteście ? A godzin dla seniorów to już nawet nie skomentuje, ale to jakieś totalne nie porozumienie do 12 ze sklepu wypier*** bo mohery zakupy robią a po 12 dalej zapier*** po sklepach nie rozumiem tego totalny bezsens…

Felczer

Chcesz przywlec Covida do domu, do pracy, do dziadka i babci w rodzinie – idź na zbiorowego Sylwestra, baw się, pij i zarażaj ale pamiętaj- na oddziałach Covidiwych w tarnowskich szpitalach jest na dziś tylko kilka miejsc wolnych.

Aaa

A znacie ludzie swoje prawa czy ciemnogród ? Lepiej siedzieć w domku i tańczyć jak nam ten spierdolony rząd zagra bo robią z nami co chcą my nie możemy wychodzić w sylwestra od 19 do 6 rano ale 60+ do kościoła może zapieprzac … śmiech na sali ludzie otwórzcie oczy na to co się odwala w tym kraju niedługo zabronią nam oddychać we własnych domach

Czytelnik

Zgodnie z rozumowaniem autora, skoro nie wolno jeździć po wypiciu alkoholu to jak nie zostaniesz ukarany do momentu wytrzeźwienia , to nie podlegasz karze.
A może kolejny poradnik : jak kraść by nie uniknąć kary ? Tak cienko Gazeta przędzie , że może zacznie poradniki dla drobnych kanciarzy pisać. Kiedyś to była naprawdę dobra Gazeta….

Kuba

COVIDowi jest obojętne czy zapłacisz mandat czy nie. Zasady DDM to obecnie jedyne dostępne narzędzia by się nie zarazić. Tylko dziś w Polsce prawie 400 osób nie doczekało Sylwestra za tydzień – wielu z nich chciało i to bardzo.

Ktos

Jezu wszyscy teraz nagle sie sraja ze ooo ten artykul jest zły namawia do złego ludzie ogarnijxie sie co ten spierdolony rzad z wami robi wystarczy ze jeszcze nasraja wam pod nogi to jeszcze to posprzatacie przejbali 70mln zl na jakies wybory ktore sie nie odbyly to vhyba rzecz jasna ze jakos te zjeby musza to nadrobic nie dajcie soba tak pomiatac

Lex

Publiczne podżeganie czyli nakłanianie do popełnienia wykroczenia jest karalne i opisane w art 12 KW. Dziw bierze, że TEMI robi takie rzeczy.

Beata

Namawianie ludzi do zabaw w sylwestra i nie uszanowania zalecanej izolacji w tą noc to barbażyństwo.

Pit

To jest gazeta która namawia do złego,w jakim kraju takie czasopisma się sprzedają . Uważa że jeśli w Tarnowie powiększy się liczba zachorowań będzie to w sumie też wina waszej gazety.

Hwhw

Porad wiele tylko jak trzeba w sądzie cos załatwić to zwykły człowiek nie da rady bo język prawniczy musi być używany, a adwokaci lubią ludzi aż miło. ;).

69

Radził bym wziąć się za pracę a nie namawianie ludzi do tego żeby szli do sądów i wynajmowali adwokatów