Jutro 100. urodziny pułkownika Zdzisława Baszaka

1
177
Zdzisław-Baszak
Pułkownik Zdzisław Baszak | fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Zdzisław Baszak – ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pszczyną urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej, uczył się w szkole powszechnej i Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym w Dąbrowie Tarnowskiej, maturę złożył w 1938 roku w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie. Po maturze odbył wojskowy kurs przy 6. Dywizji Piechoty w Krakowie, po jego ukończeniu przydzielony został do 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

REKLAMA

2 września 1939 roku brał udział w bitwie pod Pszczyną, po poddaniu 6. Dywizji Piechoty uciekł z wojska i wrócił w rodzinne strony. Przez cały okres II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej, był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska oraz dowodził placówką Dąbrowa Tarnowska-Radgoszcz, zorganizował wiele akcji wymierzonych w okupanta, brał udział w operacji III Most w Wał Rudzie, która miała miejsce w lipcu 1944 roku, a jej celem było przechwycenie niemieckiej rakiety V-2.
Po wojnie długie lata spędził w więzieniach, oskarżono go za działalność przeciwko Polsce Ludowej. Po wyjściu na wolność pułkownik prowadził edukacyjne spotkania z młodzieżą, z jego inicjatywy w 1990 roku w Dąbrowie Tarnowskiej powstało muzeum Armii Krajowej, ufundował pomnik „Kamienie Pamięci”, który jest wyrazem czci dla żołnierzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu tygodnika TEMI.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Piotr Litwornia

Wspaniały czlowiek, przeprowadzilem z nim w sumie 8h wywiadów do filmu.