Maria Żychowska laureatką IX edycji nagrody IPN Świadek Historii

0
125
Dr Marta Żychowska
fot. Dr Marta Żychowska | IPN
REKLAMA

21 grudnia 2020 r. w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono laureatów IX edycji nagrody Świadek Historii, wśród których znalazła się związana z Tarnowem i Ziemią Tarnowską harcerka, historyk i archiwistka – Maria Żychowska.

Dr Maria Żychowska urodziła się w 1933 roku. Do dziś czyni starania o zachowanie pamięci i dobrego imienia żołnierzy AK. W latach 1957-1964 jako drużynowa 10. Tarnowskiej Drużyny Harcerek im. Partyzantów AK Oddziału „Regina II” wydatnie przyczyniła się do odnowy idei harcerstwa. Jest autorką wielu publikacji związanych z Tarnowem i Ziemią Tarnowską. W trakcie wieloletnich badań zgromadziła wiele pamiątek i materiałów, które przekazała do Archiwum Narodowego Oddział w Tarnowie.

REKLAMA

Dr Maria Żychowska jest inicjatorką zmiany nazw ulic w procesie dekomunizacji. – Za ocalenie od zapomnienia osób i ich czynów wpisanych w dzieje Polski i tarnowskiej ziemi, za ożywienie kart historii tarnowskiego harcerstwa, za budzenie uczuć patriotycznych oraz dawanie świadectwa wierności Przyrzeczeniu Harcerskiemu, zaangażowania i bezinteresownej służby społecznej przyznano jej Szablę Niepodległości. Została odznaczona również medalem papieskim Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski – czytamy na oficjalnej stronie oddziału IPN w Krakowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o