Masz kwarantannę? Zrób selfie!

0
251
fot. gov.pl
REKLAMA

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji „Kwarantanna domowa”. Dzięki nowej aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji skontrolowanie osób poddanych kwarantannie będzie zdecydowanie prostsze niż do tej pory.

REKLAMA

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

– Każdego dnia osoba przebywająca w domu, będzie musiała potwierdzić swoją obecność poprzez wysłanie selfie. Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone ani przechowywane – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną otrzyma wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, aby sprawdziła, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że na zdjęciu na pewno znajduje się osoba objęta kwarantanną w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomóc ma w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o