Pamięć o zagładzie tarnowskich Żydów

0
85
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
| fot. Natalia Gancarz
REKLAMA

Dziś na cmentarzu żydowskim w Tarnowie odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę rozpoczęcia zagłady tarnowskich Żydów. Będzie to jedyne w tym roku wydarzenie w ramach festiwalu „Galicjaner Sztetl – Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”.

Blisko połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa stanowiła społeczność żydowska. Dziś po dawnych współobywatelach pozostało niewiele. Organizowane od 1996 roku przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej obchody „Galicjaner Sztetl – Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”, mają podtrzymać pamięć o tarnowskich Żydach, przypomnieć ich bogatą kulturę, tradycję i religię.
Zwyczajowo na program „Galicjaner Sztetl” składały się m.in. spotkanie modlitewne, koncerty, wystawy. W tym roku, ze względu na trwający stan epidemii, 25. edycję „Galicjaner Sztetl” ograniczono do jednego wydarzenia. Dziś, 18 czerwca, o godz. 17, na tarnowskim kirkucie odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę rozpoczęcia zagłady tarnowskich Żydów. W czerwcu 1942 r. w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, hitlerowcy zamordowali ok. 6 tys. Żydów przebywających w Tarnowie, w tym kobiety i dzieci.
Zapraszamy na odnowiony tarnowski kirkut pod Pomnik Zagłady. Zapraszamy naszych przyjaciół, tarnowian, którym bliska jest historia miasta, którym daleka jest niechęć do Innych i do dzielenia nas na lepszych i gorszych, dla których Inny wzbudza ciekawość, życzliwość, chęć poznania, zbliżenia, wyciągnięcia doń naszej ręki – mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

REKLAMA

Warto dodać, że w ubiegłym roku zakończono renowację cmentarza żydowskiego w Tarnowie, jednego z najstarszych takich cmentarzy w Polsce. Prace trwały blisko trzy lata i kosztowały prawie 3 miliony złotych. Udało się m.in. odnowić ponad 120 macew, ogrodzenie cmentarza i dom pogrzebowy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o