„Plastyk” i dwór w Jeżowie trafią w ręce ministerstwa

0
326
Zabytkowy dwór w Jeżowie | fot. archiwum Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie
REKLAMA

Tarnowscy radni wyrazili zgodę na przekazanie Zespołu Szkół Plastycznych i dworku w Jeżowie pod skrzydła Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cel takiego posunięcia jest prosty – zapewnienie szkole większych pieniędzy, podniesienie prestiżu placówki, a także ratunek dla popadającego w coraz większą ruinę dworku, w którym organizowane są plenery młodych artystów z całego kraju.

REKLAMA

Z inicjatywą zmiany organu prowadzącego wystąpiła sama szkoła. Zbudowany w drugiej połowie XV wieku dwór w Jeżowie, administracyjnie należy do Wilczysk, miejscowości położonej pod Bobową. To jeden z niewielu zachowanych w Polsce zabytków architektury renesansowej o cechach wyraźnie obronnych. Odbywają się tam plenery malarskie uczniów z całego kraju. Niestety, stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia, obiekt wymaga natychmiastowego remontu. Pilnych prac potrzebuje przede wszystkim dach, który przecieka, a przelewająca się przez niego woda niszczy cenne renesansowe freski. Uczniowie i władze szkoły od lat zabezpieczają go folią, jednak na niewiele się to zdaje.
Miasto ogłosiło dwa przetargi na remont obiektu, jednak nie udało się wyłonić wykonawcy. Poza tym modernizacja dworku wymaga wielomilionowych nakładów, na które władze Tarnowa obecnie nie stać. Na prace renowacyjne wraz z rewitalizacją parku potrzeba od 10 do 20 mln zł. W ostatnim czasie szukano pieniędzy na remont budynku z funduszy ministerstwa, jednak okazało się, że nie ma możliwości przeznaczenia ich na obiekty szkolne.
Ostatecznie tarnowscy radni wyrazili zgodę na przekazanie Zespołu Szkół Plastycznych i dworku w Jeżowie pod skrzydła Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak cała procedura może potrwać nawet 1,5 roku.
Utrzymanie obiektu w ubiegłym roku kosztowało miasto nieco ponad 4 mln zł. 2 mln 650 tysięcy zł pochodziło z subwencji. Z kolei utrzymanie samego dworu w Jeżowie to wydatek rzędu 116 tys. zł.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o