Policja i wojsko patrolują miasto

0
588
Fot. Komenda Miejska Policji w Tarnowie
REKLAMA

Z uwagi na ciągle rosnące ryzyko zakażenia się koronawirusem tarnowscy policjanci wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się tego groźnego patogenu. Policjantom pomagają żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Krakowa. Mundurowi przynajmniej raz na dobę sprawdzą, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania.

REKLAMA

Od dzisiaj weszły w życie nowe bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przemieszczania się osób, jak również tych osób, które zostały objęte kwarantanną. Od teraz każdy objęty kwarantanną domową niejako automatycznie poddaje takiej kwarantannie wszystkich współlokatorów miejsca, które zadeklarował jako miejsce kwarantanny. Oznacza to, że osoby powracające z zagranicy takiej kwarantannie poddają również całą swoją rodzinę, która będzie przebywała pod tym samym adresem. To z kolei rodzi kolejne obostrzenia związane m.in. z robieniem codziennych zakupów czy wyjściem z psem.

Tarnowscy policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzą, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. Obecnie na terenie garnizonu tarnowskiego niemal 2000 osób jest objętych kwarantanną. Daje to ponad 1300 adresów codzienne do skontrolowania!

– W trakcie kontroli mundurowi pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną. Informacje te niezwłocznie są przesyłane do właściwych służb. Zdarza się, że do policjantów są kierowane prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości, środków do dezynfekcji, opału czy prośby o podanie numeru telefonu do instytucji pomocowej. W takich przypadkach mundurowi przekazują uzyskane informacje do miejskich/powiatowych ośrodków pomocy społecznej lub powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest udzielenie takiej pomocy – mówi rzecznik prasowy tarnowskiej policji, Paweł Klimek.

Aktualnie w kontroli domów i mieszkań tarnowskim funkcjonariuszom pomagają żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialne z Krakowa. Obecnie oddelegowanych jest dziesięciu wojskowych, którzy codziennie wspólnie z tarnowskimi policjantami przeprowadzają kontrolę nałożonego obowiązku izolacji. Tarnowscy stróże prawa przypominają, że osoby sprawdzające poprawność warunków kwarantanny są zawsze umundurowane, a kontrole odbywają się pośrednio poprzez połączenie telefoniczne.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o