Rząd wprowadza w Polsce stan epidemii

0
196
fot. ShutterStock

W kraju odnotowano już ponad 400 przypadków zakażenia koronawirusem. By uniknąć gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa, rząd podjął decyzję o ogłoszeniu w Polsce stanu epidemii.
W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Oznacza to m.in., że wszystkie placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte co najmniej do Wielkanocy. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca nauczycielom prowadzenie zajęć online.

Premier Morawiecki poinformował również o zmianie wysokości kar za złamanie zasad kwarantanny. Dotychczas taka kara wynosiła 5 tys. zł. Teraz będzie to kwota 30 tys. zł. Wprowadzane są także rozwiązania pozwalające kontrolować aktywność osoby, która objęta została kwarantanną –  czy rzeczywiście przebywa w domu pod zadeklarowanym wcześniej adresem.
Ponad 60 przypadków złamania zasad kwarantanny domowej wykryli 19 marca policjanci w całej Małopolsce. Skontrolowano ponad 4,2 tys. adresów. Osoby nieobecne w domach przebywały np. u sąsiadów, wybierały się na zakupy.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o