Skwer pułkownika Pertkiewicza

0
268
Skwer płk. Jerzego Pertkiewicza | fot. Dawid Drwal

Niewielki skwer u zbiegu ulic Krasińskiego, Krakowskiej i Kościuszki ma już swoją nazwę. Ale to nie koniec zmian. Komisja nazewnictwa rozpatruje kolejne wnioski.

Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni przyjęli uchwałę nadającą nazwę nieruchomości u zbiegu ulic Krasińskiego, Krakowskiej i Kościuszki. Niewielki skwer jest teraz „Skwerem płk. Jerzego Pertkiewicza”. Zabiegali o to wspólnie przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej w Warszawie Koło w Tarnowie, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie oraz Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.
Warto przypomnieć, że płk Pertkiewicz był doktorem farmacji, żołnierzem kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Po wojnie zamieszkał w Tarnowie, gdzie wraz z ojcem rozpoczął pracę konspiracyjną i pracę w aptece im. Tadeusza Kościuszki. Był zaangażowany w życie miasta, w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współpracował z tarnowskimi szkołami. Zmarł w 2018 roku.
Radni wyrazili też zgodę na posadowienie „Kamienia upamiętniającego wizytę apostolską Świętego Jana Pawła II po Ziemi Tarnowskiej”. Kamień zostanie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Areny Jaskółka Tarnów. Znajdzie się na nim tablica zawierająca napis: „Z tego miejsca 9 czerwca 1987 roku Święty Jan Paweł II rozpoczął wizytę apostolską w Tarnowie. W roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Mieszkańcy Mościc. Tarnów – Mościce 2020 r.”. O zgodę na posadowienie kamienia pamiątkowego wystąpiła parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Całość zostanie sfinansowana z funduszy parafii oraz budżetu Rady Osiedla nr 8 „Mościce”.
Ale to nie wszystko. Jakub Kwaśny, przewodniczący Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych, poinformował o kolejnych propozycjach. Jedna dotyczy nazwania placu przed Starym Cmentarzem w Tarnowie imieniem Antoniego Sypka, zmarłego niedawno historyka, regionalisty, założyciela i prezesa Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Inny wniosek to propozycja nazwania ronda u zbiegu al. Piaskowej i ul. Elektrycznej „Rondem Premiera Tadeusza Mazowieckiego”. Ma to związek z obchodzonym właśnie Rokiem Samorządu Terytorialnego i 30. rocznicą odrodzenia samorządu terytorialnego. Wówczas to właśnie rząd premiera Mazowieckiego wprowadzał reformę samorządową.  Swojej nazwy doczeka się także rondo u zbiegu ulicy Wilczej i al. Jana Pawła II. Grupa radnych zgłosiła propozycję, by rondo nosiło imię Jana Głuszaka „Dagaramy”, wyjątkowego wizjonera z Tarnowa, architekta przyszłości.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o