REKLAMA

Okazały parowóz OL49 72 od kilkunastu lat stoi i marnieje na terenie lokomotywowni w Tarnowie, w pobliżu ulicy Do Huty i Spytki z Melsztyna. Kilka lat temu, dzięki zaangażowaniu społeczników, imponujących rozmiarów lokomotywa mogła zostać przetransportowana w bardziej widoczne miejsce, w pobliże dworca głównego, by cieszyć oczy mieszkańców i turystów.

Niewiele osób ma świadomość, że Tarnów może się poszczycić niemałą atrakcją -pomnikiem techniki, potężnym parowozem z 1953 roku, który stoi z dala od miejsca, w jakim mógłby stanowić wizytówkę miasta. Maszyna została wyprodukowana w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Po wycofaniu jej z eksploatacji, wprawdzie została uratowana przed kasacją, ale po dziś dzień stoi na uboczu, z dala od ludzkiego wzroku. Ponad dziesięć lat temu bardzo niewiele brakowało, by lokomotywa została lepiej wyeksponowana i przeniesiona pod tarnowski dworzec PKP.

REKLAMA

Wkrótce na łamach papierowego wydania tygodnika TEMI przeczytacie więcej na temat próby przeniesienia parowozu i obecnych możliwości jego przetransportowania w pobliże dworca głównego w Tarnowie. Zachęcamy także do obejrzenia poniższej galerii zdjęć i podzielenia się swoją opinią odnośnie zmiany lokalizacji lokomotywy.

Zachęcamy także do zapoznania się z felietonem Wiesława Ziobry dotyczącym tarnowskiego parowozu, który niedawno ukazał się na naszym portalu.

Zdjęcia: autor

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o