REKLAMA

We wtorek, 20 października, w obecności m. in. prof. Moniki Grütters, niemieckiej minister stanu ds. kultury i mediów, oraz prof. Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech, otwarta została wystawa „DER KALTE BLICK”, gdzie pojawiły się także unikalne zdjęcia dawnego Tarnowa.

Marek Tomaszewski to tarnowianin, kolekcjoner i przedsiębiorca. Od lat pasjonuje się historią miasta. W jego kolekcji znajduje się kilka tysięcy zdjęć, pocztówek, książek i dokumentów związanych z ziemią tarnowską. To również autor kilku cenionych publikacji, w których zaprezentowane zostały unikalne materiały. Tym razem zdjęcia z jego kolekcji wykorzystano na wystawie w Niemczech.

REKLAMA

– Pod koniec 1941 r. dwóch wiedeńskich naukowców opracowało projekt „Badania typowych Żydów wschodnich”. Z „zimnym spojrzeniem” sfotografowali w okupowanym przez Niemców Tarnowie ponad sto rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci,. Spośród nich tylko 26 przeżyło Holokaust i było później w stanie o nim napisać. Zachowały się zdjęcia i krótkie biografie pomordowanych. Wystawa dokumentuje ambitne podejście obu naukowców, a z drugiej strony opowiada o życiu Żydów w Tarnowie przed 1939 rokiem i ich wymordowaniu pod okupacją niemiecką. To przykład prześladowań i zagłady setek gmin żydowskich w rządzonej i terroryzowanej przez Niemców Polsce. Obok zdjęć zrobionych w marcu 1942 roku przez naukowców można na niej zobaczyć kilkadziesiąt historycznych tarnowskich fotografii. Organizatorzy wystawy wykorzystali 18 fotografii z mojej prywatnej kolekcji. Obecność moich zdjęć w jednym z najważniejszych niemieckich muzeów to dla mnie wielkie wyróżnienie – mówi Marek Tomaszewski.

Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Marka Tomaszewskiego

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments