Tarnowscy przedsiębiorcy z najmniejszym wsparciem w województwie?

0
186
fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Pomoc udzielona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach ostatniej Tarczy Antykryzysowej w całym kraju to 245 mln złotych, z czego kwota w Małopolsce sięgnęła niemal 32 mln złotych. Tarnowski oddział ZUS wypłacił 750 tys. złotych postojowego i umorzył 1,6 mln złotych. Dla porównania w sądeckiej placówce były to odpowiednio kwoty 3 mln i 7,1 mln złotych. Przedsiębiorcy pytają skąd takie różnice.

Na podstawie danych małopolskiego oddziału ZUS odnieść można wrażenie, że najmniej środków finansowych trafiło do przedsiębiorców podległych pod tarnowską placówkę ZUS: – Na podstawie Tarczy 7.0 małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już 8,5 mln zł postojowego. Krakowski ZUS przekazał świadczenia postojowe na kwotę 3,6 mln zł, sądecka placówka natomiast w wysokości 3 mln złotych. Chrzanowski oddział ZUS wypłacił 1,1 mln zł, a tarnowski 750 tys. złotych. W przypadku zwolnienia ze składek kwota wsparcia udzielona przez ZUS w Małopolsce to 23,3 mln złotych. W Krakowie umorzono składki w wysokości 11,5 mln zł, a w Nowym Sączu 7,1 mln złotych. Kwota umorzenia w Chrzanowie to niemal 3 mln zł, zaś w Tarnowie 1,6 mln złotych.

REKLAMA

Tarnowianie pytają, z czego wynikają takie rozbieżności finansowe w wypłacie postojowego, jak i zwolnienia ze składek przez oddział ZUS w Tarnowie względem pozostałych oddziałów?

W małopolskim oddziale ZUS udało nam się dowiedzieć, że to nie wielkość miasta, w którym znajduje się siedziba danej placówki ma znaczenie, a obszar właściwości danego oddziału. Ten tarnowski jest najmniejszy w województwie. – Obszar właściwości oddziału w Tarnowie jest najmniejszy spośród wszystkich placówek w Małopolsce. Pod tarnowski oddział podlega tylko jedna terenowa jednostka organizacyjna (tjo) – inspektorat w Bochni, a co za tym idzie obsługuje najmniejszą liczbę klientów (w tym przedsiębiorców) w porównaniu do reszty placówek. Pod inne oddziały w naszym województwie podlegają 4-7 tjo (inspektoratów lub biur terenowych). Dla przykładu Kraków ma 7 tjo (czyli razem z oddziałem jest to 8 placówek). Nowy Sącz ma 4 tjo, więc z oddziałem to 5 placówek. Chrzanów również 4 tjo, suma z oddziałem to 5. Stąd różnice w obsłużonych klientach i w wypłaconych kwotach – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Przypomnijmy, że od 1 lutego przedsiębiorcy z określonych branż mogą składać wnioski o ponowne świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 roku.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments