Tarnowska parafia walczy o prawdę

1
1427
Kościół Gumniska
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie wydała oświadczenie w sprawie nabycia nieruchomości, na której został wzniesiony kościół parafialny.

Do tej pory w ogólnopolskich i zagranicznych mediach w sprawie okoliczności nabycia przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie nieruchomości, na której został wzniesiony kościół parafialny pojawiało się wiele rozbieżnych informacji.

REKLAMA

Niedawno na stronie internetowej parafii zamieszczono oświadczenie mające na celu wyjaśnienie często niedopowiadanych i ukrywanych w tej sprawie kwestii, które są krzywdzące nie tylko dla społeczności ponad trzech tysięcy parafian, ale także bardzo licznej grupy wiernych odwiedzających kościół parafialny i Sanktuarium na Burku.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie.

1. Parafia w 1987 r. nabyła w dobrej wierze, na podstawie aktów notarialnych, sporządzonych przed notariuszem (urzędnikiem państwowym działającym w ramach Państwowego Biura Notarialnego, który opierał się o treść księgi wieczystej, objętej domniemaniem jej publicznej wiary) nieruchomość pod budowę kościoła od jej właściciela, Jerzego Poetschke (na podstawie prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Tarnowie) i zapłaciła ustaloną cenę, co potwierdzają posiadane pokwitowania zapłaty.
2. Postępowanie przed Sądem Najwyższym (skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego, sygn. I NsNc 12/20) nie dotyczyło nałożenia na Parafię obowiązku zwrotu działki, ponieważ skarga nadzwyczajna została wniesiona od postanowienia, które wznawiało postępowanie uwłaszczeniowe przeprowadzone przez Jerzego Poetschke i nie wpływało bezpośrednio na prawa i obowiązki Parafii.
3. Parafia pozyskuje nowe informacje w sprawie i zgodnie z uprawnieniem przysługującym każdej stronie postępowania cywilnego, przekazuje je do wiadomości sądu, przy czym do rozstrzygnięcia nadal pozostają kluczowe zagadnienia podmiotowe i przedmiotowe, dotyczące masy spadkowej po Izaku Goldmanie oraz Blance Goldman.
4. Parafia jest obecnie stroną siedmiu postępowań sądowych i w ramach tych postępowań zostanie ostatecznie rozstrzygnięta kwestia, pozostająca osią sporu.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments