Tarnowskie muzeum zyskało nowy oddział

0
185
Muzeum - Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu |fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi, średniowieczne miecze, informacje o charakterystycznych dla Tarnowa budynkach i znanych postaciach – to niektóre elementy wystawy udostępnionej w nowym oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, czyli w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 30 lipca.

Zakończono już prace związane z przebudową i rozbudową kamienic Rynek 20-21 wraz z oficyną przy ul. Kapitulnej 9. Całość kosztowała blisko 13 mln zł, pieniądze pochodziły z funduszy unijnych i z budżetu województwa małopolskiego. Historyczny gmach Muzeum Okręgowego w Tarnowie poddano konserwacji, odnowiono elewację, a efektem prac prowadzonych wewnątrz są nowe przestrzenie wystawiennicze.

REKLAMA

Od 30 lipca, w kamienicach przy Rynku 20-21 w Tarnowie, dostępna będzie dla publiczności zupełnie nowa stała wystawa o dziejach miasta i regionu. Tym samym działać zacznie Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Będzie można przenieść się do czasów prehistorycznych, ale także odwiedzić gospodę cechową czy usiąść w tramwaju (w oknach zobaczymy dawny Tarnów); część wystawy poświęcono II wojnie światowej i Tarnowowi w czasach PRL-u. W sali „pod orłem” udostępnione będą pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Na najwyższym piętrze wystawy znajdą się modele charakterystycznych dla Tarnowa budynków i informacje o znanych postaciach, przedstawione w nietypowy sposób. Wystawa odwołuje się do różnorodności wyznaniowej ludności Tarnowa, a informacje przekazywane są także w multimedialnej formie.
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu to miejsce dla dorosłych osób, dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą mogli skorzystać z sali zabaw z teatrzykiem kukiełkowym. W trakcie zwiedzania można spróbować swoich sił w zadaniu zadanym nam przez kataryniarza – chodzi zebrać odgłosy ukryte w różnych przestrzeniach ekspozycyjnych.
Odwiedzających muzeum dotyczą obostrzenia związane z COVID-19, w tym zasłanianie nosa i ust, zwiedzanie w grupach nie większych niż 12 osób, zwiedzanie trwa ok. 90 minut, a kolejne wejścia możliwe co dwie godziny. Muzeum prosi o telefoniczny kontakt przed zwiedzaniem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o