Uczeń ZSE-O w Tarnowie w finale WorldSkills2020

0
342
Dawid Lisak |fot. materiały ZSE-O w Tarnowie
REKLAMA

W Poznaniu odbył się finał konkursu WorldSkills 2020. Tarnów i jednocześnie Małopolskę reprezentował Dawid Lisak, uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

 

REKLAMA

Kilka dni temu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się krajowe finały konkursu WorldSkills 2020. Uczestniczący w konkursie młodzi ludzie z całej Polski rywalizowali o bilet do Szanghaju. Przygotowano konkurencje związane z szeroko pojętą gastronomią: gotowaniem, cukiernictwem, serwisem i carvingiem. W ostatniej z kategorii uczestniczył Dawid Lisak, na co dzień uczeń trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Carving to niezwykle wymagająca sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach, wywodząca się z krajów azjatyckich, obecnie bardzo popularna w Europie. W finale tej dyscypliny w stolicy Wielkopolski rywalizowało dziewięciu najlepszych młodych carverów z całego kraju, m.in. z Łodzi, Opola i Malborka. Konkurs podzielono na dwie rundy. Sędziowie oceniali nie tylko pomysłowość i kreatywność, ale przede wszystkim technikę i estetykę wykonania, umiejętności dekoratorskie, precyzję cięcia i sposób prezentacji gotowej kompozycji.

Uczeń tarnowskiej szkoły zaprezentował m.in. pracę z wykonanymi z buraków i kalarepy elementami kwiatowymi (co było widocznym nawiązaniem do historii tarnowskiego „Ogrodnika”) oraz wyrzeźbionym w arbuzie wizerunkiem Pałacu Sanguszków. Prace wykonane przez Dawida skupiły na sobie uwagę sędziów i wielu osób uczestniczących w wydarzeniu. Zainteresowani zatrzymywali się, by dokładnie oglądać rzeźby i zrobić im pamiątkowe zdjęcia.

Dawid Lisak za udział w krajowym finale otrzymał voucher na warsztaty carvingu oraz dwa zestawy profesjonalnych noży do rzeźbienia, które na pewno pozwolą mu na systematyczne zwiększanie umiejętności.

Uczniowi w podróży do Poznania oraz w trakcie samego konkursu towarzyszyli dyrektor ZSEO Tarnów Robert Kozioł oraz Jolanta Kuboń, nauczycielka przedmiotów zawodowych, która przygotowała Dawida do rywalizacji na najwyższym krajowym poziomie.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o