Uszyj maseczkę dla lekarza lub pielęgniarki!

6
2636
#MaskiDlaTarnowa
REKLAMA

Pracownikom służby zdrowia brakuje podstawowych zabezpieczeń. Z pomocą ruszyli tarnowianie, którzy chcą pomóc lekarzom i pielęgniarkom. #MaskiDlaTarnowa to inicjatywa, która ma wesprzeć tarnowskie szpitale. Polega na tym, że osoby posiadające odpowiedni materiał i umiejące szyć, wykonują ochronne maseczki w domach i przekazują je następnie do bezobsługowych punktów. Akcja cieszy się coraz większą popularnością.

REKLAMA

Na utworzonej na Facebooku grupie zainteresowani akcją mieszkańcy Tarnowa wymieniają się informacjami o tym, z czego i w jaki sposób uszyć maseczkę, czym zastąpić gumki (pasmanterie w większości są pozamykane). Zgłaszają się także osoby, które szyć umieją, ale nie mają odpowiednich materiałów, inne z kolei oferują transport.

Z czego i w jaki sposób zrobić maseczkę?
1.Potrzebna jest 100% bawełna, najlepiej tzw. pościelowa, gramatura ok. 100-150 g lub mikrofibra 150g/dwuwarstwowa.
2.Flizelina – miękka, elastyczna, nie może być podgumowana. Jeśli nie ma, to dwie warstwy bawełny lub mikrofibry wystarczą.
3.Gumki lub troczki do zamocowania.
4. Druciki/paski aluminiowe na okolice nosa o grubości „do ukształtowania”.
Instrukcję uszycia prostej maseczki znaleźć można na: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=673810046763406&id=311195423024872

Gotowe maseczki można zostawiać w bezobsługowych punktach, które znajdują się w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie (Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1) przed wejściem głównym, od wtorku do piątku w godzinach 15:00-18:00 oraz w Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1), w przedsionku wejścia głównego od wtorku do piątku w godzinach 10:00-16:00.

Uwaga!
Organizatorzy akcji apelują, aby w chęci pomagania nie zapominać przede wszystkim o tym, z jakiego powodu jest ta inicjatywa. Pamiętajcie, że koronawirus cały czas zaraża – ostrzegają i przypominają, że zgodnie z zaleceniami lekarzy i epidemiologów najlepiej zostać w domu. – Maseczki szyją tylko Ci, którzy mają wszystkie potrzebne materiały. Proszę nie chodzić po sklepach, po hurtowniach, po kwiaciarniach, po znajomych itd. w celu dostania potrzebnych rzeczy, bo zamiast pomóc można narazić samego siebie! Pamiętajcie, że możecie nie tylko się zarazić, ale zarażać innych! – piszą na Facebooku organizatorzy akcji #MaskiDlaTarnowa.

REKLAMA

6
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
5 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
6 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Jakub

Co za bzdura. Te maski wcale nie chronią tak jak chirurgiczne i szpitale ich nie przyjmują.