VII Salon BWA dostępny dziś po raz ostatni

0
79
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Jeszcze tylko dziś, 30 sierpnia, można oglądać największą wystawę prac tarnowskich twórców, czyli VII Salon BWA. Nazwiska laureatów poznaliśmy pod koniec czerwca. Wystawie towarzyszy plebiscyt publiczności. BWA w Tarnowie zaprasza twórców, publiczność i media do podzielenia się swoją opinią na temat wystawy.

 

REKLAMA

Prace autorstwa 135 osób wybrane zostały do wystawy konkursowej w ramach VII Salonu BWA Tarnów – corocznego środowiskowego przeglądu prac plastycznych, czyli największej wystawy prac tarnowskich twórców. Prezentowane są bardzo różnorodne prace – tradycyjne malarstwo, instalacje przestrzenne, rzeźby, tkanina artystyczna, szkło, książka. Wystawę otwarto pod koniec czerwca, przyznano wówczas nagrody i wyróżnienia. Nagrodzono Kamila Kuklę, Oliwię Smoleń i Martę Wojciechowską, wyróżnienia otrzymali Beata Motuk, Sebastian Mikoś, Magdalena Tryba, Paweł Olszewski oraz Bartosz Nalepa i Malwina Kołodziejczyk.
Wystawa i decyzja jurorów wzbudziły kontrowersje. Na początku lipca artyści plastycy związani z Tarnowem wystosowali do szefowej BWA w Tarnowie list zawierający ich uwagi i propozycje zmian w regulaminie organizowanego corocznie „Salonu”. Pod listem podpisało się 20 artystów.

W liście napisano m.in., że wystawa która ma jednoczyć środowisko twórcze Tarnowa, wbrew oczekiwaniom – dzieli je. Sygnatariusze listu proponują więc zmodyfikowanie niektórych założeń wystawy, w tym zrezygnowanie z formuły konkursowej oraz wyłączenie możliwości prezentowania prac wykonanych w ramach edukacji szkolnej (czyli np. dyplomów uczniów, zrealizowanych pod kierunkiem nauczycieli). Przypominają także, że zapisy regulaminu, w tym te mówiące o terminach zgłaszania i dostarczania prac, powinny być egzekwowane w takim samym stopniu od wszystkich uczestników wystawy.

W kilkustronicowej odpowiedzi przygotowanej przez Ewę Łączyńską-Widz, dyrektorkę Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie czytamy m.in., że „Salon” ma charakter rozwojowy, a wystawa z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zdaniem szefowej BWA, znaczący wpływ na wzrost zainteresowania tą wystawą miała zmiana formuły na otwartą, dopuszczającą udział artystów niezrzeszonych w ZPAP oraz osób, które są aktywne twórczo, ale nie posiadają dyplomu uczelni artystycznej. Konkursowa formuła „Salonu” zostanie zachowana, bo taka była już wcześniej i taka też daje np. większe zainteresowanie publiczności, pozwala pozyskać sponsorów i przyznawać także nagrody finansowe. Jednocześnie padło zapewnienie, że sugestia dotycząca wyłączenia z konkursu dyplomów i aneksów uczniów zostanie rozważona podczas prac nad regulaminem kolejnych edycji „Salonu”.

Wystawa dostępna jest jeszcze dziś, 30 sierpnia, w pałacyku w Parku Strzeleckim, w godzinach 12-19. Wystawie towarzyszy plebiscyt publiczności. BWA w Tarnowie zaprasza twórców i publiczność do podzielenia się swoją opinią na temat wystawy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o