W 2022 roku nowy ośrodek rekreacyjno-sportowy w Tarnowie-Mościcach?

1
644
Fot. UM Tarnów
REKLAMA

W obecności władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Tarnowie oraz przedstawicieli Rady Osiedla Mościce w Arenie Jaskółka Tarnów miała miejsce prezentacja projektu nowej koncepcji zagospodarowania terenu basenu letniego w Mościcach, przygotowanego przez Pracownię Architektoniczną Akka z Krakowa.

REKLAMA

Według projektu w tzw. części mokrej znajdzie się przebudowany istniejący basen. W jego części funkcjonować będzie basen pływacki, składający się z czterech torów o długości 25 metrów, oddzielony pomostem od części rekreacyjnej. W tej drugiej znajdą się m.in. zjeżdżalnie, boisko do piłki wodnej oraz urządzenia zabawowe typu dysze, tunele wodne czy parasole wodne. Poprzez podgrzanie wody energią słoneczną okres użytkowania basenu będzie mógł być znacznie wydłużony. Przy korzystnych warunkach pogodowych basen będzie mógł funkcjonować od maja aż do końca września. Obiekt będzie też wyposażony w platformy dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje również trzy płytkie niecki: dwie połączone o głębokości 15 i 30 centymetrów oraz trzecią, głęboką na 60 centymetrów. W pobliżu znajdzie się także boisko do siatkówki plażowej. Strefa mokra oddzielona będzie od pozostałej części obiektu żywopłotem.

Z kolei w części „suchej”, w miejscu zasypanej niecki basenu olimpijskiego, powstanie obiekt spełniający podwójną rolę: zimą będzie to lodowisko o wymiarach 36 na 18 m, w pozostałych miesiącach boisko do futsalu. Co ważne, będzie to obiekt otwarty, ale zadaszony o konstrukcji ażurowej. W tej części mościckiego obiektu znaleźć ma się także rolkostrada oraz pump-track, czyli pofałdowany teren w postaci muld piaskowo-ziemnych, pokryty powierzchnią asfaltową. Służy on do jazdy na rowerach. Będą również alejki spacerowe, usytuowane pomiędzy licznymi drzewami, które autorzy projektu chcieliby zachować w całości.

Prace na terenie byłego basenu w Mościcach mogłyby rozpocząć się najwcześniej na wiosnę przyszłego roku. Najpierw musi zostać rozstrzygnięty przetarg na projekt, a na samą inwestycję zgodę muszą wyrazić radni miejscy. Obiekt, którego szacunkowa wartość wynosi około 13 mln zł, mógłby zostać otwarty najwcześniej w 2022 roku.

– Spróbujemy na tym 3.5 hektarowym terenie skomponować i przeprowadzić inwestycję, która będzie otwarta na potrzeby nie tylko mieszkańców Mościc i całego Tarnowa. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie służył mieszkańcom całego subregionu tarnowskiego, bo w podobnej skali w naszym otoczeniu takich basenów, a właściwie wodnych parków nie ma – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
1 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Bosunn

Czyli to nowe będzie gorsze od starego. Pytam się, dlaczego nie będzie basenu sportowego o długości 50 m?. Uważam to za wielki skandal.