W lutym zakończenie prac koncepcyjnych dla wschodniej obwodnicy

0
353
Obwodnica
fot. Dawid Drwal
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2021 roku planuje ogłoszenie przetargów, które obejmą łącznie 660 km dróg krajowych. Nowe inwestycje mają wydłużyć istniejące ciągi tras o ponad 330 km. W tej puli zawarta została wschodnia obwodnica Tarnowa o długości 6,3 km, dla której zakończenie prac koncepcyjnych planowane jest w lutym przyszłego roku.

Wschodnia obwodnica Tarnowa powstać ma w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 73. – W przypadku tej obwodnicy jesteśmy na etapie przygotowania koncepcji programowej. W maju 2020 r. odbyły się konsultacje społeczne. Zakończenie prac koncepcyjnych planowane jest w lutym 2021 r. Podstawowym celem budowy obwodnicy Tarnowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 73 przy dojeździe do węzła Tarnów Północ. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu międzynarodowego i regionalnego na odcinku drogi krajowej w pobliżu Tarnowa. Obwodnica równolegle poprawi dostępność komunikacyjną Pilzna i Jasła. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. Uzyskana została już decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace przygotowawcze prowadzone są we współpracy z Miastem Tarnów – czytamy w komunikacie krakowskiego oddziału GDDKiA.

REKLAMA
Mapa obwodnice
Siedem obwodnic powstanie w Małopolsce w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic | GDDKiA oddział w Krakowie

Dodajmy, że w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, w Małopolsce obok nowego drogowego wschodniego obejścia Tarnowa, powstać mają obwodnice Limanowej, Nowego Targu, Piwnicznej, Trzebini, Wadowic i Makowa Podhalańskiego, a w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) obwodnica Nowego Sącza i Chełmca.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o