Więcej chętnych na motocykle

0
100
MORD
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że tak zwana „zdawalność” egzaminów na kategorię B w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie we wrześniu tego roku jest o 5 procent wyższa niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Gorsza – że egzaminatorzy w 2020 roku przeprowadzą około 5 tysięcy egzaminów mniej niż w 2019. Rok co prawda jeszcze się nie skończył, ale epidemia koronawirusa już zrobiła swoje, a szacunki co do kolejnego kwartału nie pozostawiają złudzeń, nie da się nadrobić „zaległych” dwóch miesięcy.

– Pod względem liczby egzaminów na pewno nasze statystyki będą wyglądały najsłabiej od początku działalności ośrodka – mówi Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie. – Porównywalny może być jedynie wynik z roku 2014, kiedy z powodu informacji o różnych planowanych zmianach w zasadach egzaminowania, wiele osób rezygnowało z przystąpienia do sprawdzianu.

REKLAMA

Duże zainteresowanie jest przede wszystkim prawem jazdy kategorii A – uprawniającym do kierowania motocyklem. By sprawdzić swoje umiejętności, do Tarnowa zgłaszają się chętni nie tylko z najbliższego regionu, ale także z Krakowa i okolicznych miejscowości.

– Odkąd rozpoczęliśmy egzaminowanie na tę kategorię, liczba chętnych nie spada – mówi dyrektor Gurgul. – A trzeba pamiętać, że w tym wypadku i o tej porze roku przeprowadzenie sprawdzianu uzależnione jest również od warunków atmosferycznych. Jeśli pada deszcz musimy je odwoływać.

W związku z – wprowadzonymi od początku roku – limitami egzaminów możliwych do przeprowadzenia przez egzaminatora w ciągu jednego dnia oraz ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa, obecnie jeden egzaminator dziennie przeprowadza 9 egzaminów na kategorię B, 6 – na kategorię A i 5 – na kategorię C+E (samochód ciężarowy z przyczepą).

We wrześniu tego roku „zdawalność” egzaminów praktycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy wyniosła 43,36 procent (za pierwszym razem – 48,58 procent). Jeśli chodzi o najbardziej popularną kategorię – B, pozytywnie egzamin praktyczny zaliczyło aż 38 procent zdających. Od lat ta wartość oscylowała około 33 procent.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o