Wino w starym spichlerzu

2
1481
Spichlerz
fot. Paweł Topolski

Dworski spichlerz położony na skraju Parku Sanguszków w Tarnowie od lat stoi niezagospodarowany. Kilka lat temu miał przejść generalny remont, lecz nic z tego nie wyszło. Pojawiła się jednak nowa nadzieja.

REKLAMA

Tarnowscy winiarze dążą do tego, aby w zabytkowym obiekcie utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa – z salami szkoleniowymi i ekspozycyjnymi – które także dokumentowałoby dzieje wyrobu szlachetnych trunków w regionie.
– Tarnów, naszym zdaniem, świetnie nadaje się na utworzenie takiej placówki – twierdzi Jan Czaja z Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej i Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, która promuje enoturystykę. – Region ma bogatą historię winiarstwa. Dziś w całej Małopolsce funkcjonuje ok. 100 większych i mniejszych winnic, najwięcej na Pogórzu. Uważamy, że nie można zmarnować tkwiącego w winiarstwie potencjału turystycznego.
Inicjatywa ta, wsparta funduszami unijnymi, może być ratunkiem dla podupadającego XIX-wiecznego spichlerza pamiętającego epokę Sanguszków z Gumnisk. Planuje się także założyć w otoczeniu obiektu, na pobliskich polach, winnice, w których uprawiałoby się winorośl różnych odmian. Więcej na ten temat piszemy w najbliższym wydaniu TEMI.

2
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Błażej M.

Doskonały pomysł! Zwłaszcza że w obiekcie są doskonałe, zimne piwnice. Fotki z wnętrz można oglądnąć tutaj: https://www.facebook.com/pg/tarnowskie.rudery.1/photos/?tab=album&album_id=739706582860605

Eduarda

To świetny pomysł! Może niech pomysłodawcy założą jakąś publivzną zrzutkę? Amatorzy szlachetnego trunku z regionu na pewno wspomogą! 😁