Za dwa dni pierwszy ślub w Sali Lustrzanej

0
339
fot. Dawid Drwal
REKLAMA

Od początku lutego br. Urząd Stanu Cywilnego w Tarnowie funkcjonuje w nowej siedzibie, w kamienicy Urzędu Miasta przy ul. Nowej. Przez czterdzieści minionych lat zajmował neogotycki pałacyk przy ul. Gumniskiej, znany jako Pałac Ślubów. Niedawno urzędnicy USC opuścili jego zawilgocone pokoje i zainstalowali się w wyremontowanych pomieszczeniach magistratu przy Nowej.

REKLAMA

Pałacyk przy Gumniskiej, który skończył pełnić rolę miejskiego Pałacu Ślubów, został zbudowany ok. 1880 roku dla właściciela pobliskiej kaflarni. Zaprojektował go prawdopodobnie Karol Polityński, znany ówczesny architekt Tarnowa. Na początku ubiegłego wieku pałacyk wraz z kaflarnią i cegielnią kupił Efraim Goldman, i odtąd do neogotyckiej willi przylgnęło miano Goldmanówki. Dziś ten zabytkowy budynek stanowi już – przez zasiedzenie – własność miasta. Przed trzema laty sąd ostatecznie odrzucił roszczenia Ann Drilich, spadkobierczyni rodziny Goldmanów. Obecnie miasto przymierza się do odnowienia pałacyku i nie wyklucza też jego sprzedaży – w budżecie przydałoby się kilka dodatkowych milionów. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Nowa lokalizacja USC ucieszyła wielu tarnowian, także dlatego, że śluby cywilne będą odtąd zawierane w reprezentacyjnej Sali Lustrzanej – pierwszy już za dwa dni, 15 lutego. W pięknej i zabytkowej oprawie organizowane są tam już m. in. sesje Rady Miejskiej, kameralne koncerty, małżeńskie jubileusze połączone z wręczaniem Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Teraz pojawią się tam na młode pary, aby ślubować sobie wierność…

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o