Zapłacimy za śmieci więcej, ale mniej niż proponował prezydent

1
327
fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Nie 22 zł od osoby miesięcznie jak obecnie, i nie 29,45 zł jak proponował prezydent Tarnowa – radni zgodzili się na nową stawkę opłaty za odbiór śmieci w wysokości 24 zł. Zmiana będzie obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi miasto powinno pokryć z pobieranych opłat za odbiór śmieci. W Tarnowie od kilku lat system nie bilansuje się – wpływy są niższe niż wydatki. Tylko w tym roku zabraknie 8,5 mln zł, w przyszłym ok. 7,7 mln zł. Dlatego prezydent Tarnowa przedstawił miejskim radnym propozycję zmiany stawki opłaty za odbiór śmieci z obowiązujących 22 zł miesięcznie od osoby do kwoty 29,45 zł.

REKLAMA

W dyskusji radni wskazywali na miasta, w których opłata jest niższa (np. Kraków) i dopytywali o działania podejmowane przez miejskie służby w celu dotarcia do tarnowian ukrytych przed systemem gospodarowania odpadami komunalnymi – tu mieszkających i tu wytwarzających odpadki, ale unikających płacenia za odbiór śmieci. Radni przywoływali przykłady miast, które skorzystały z różnych rozwiązań, np. specjalnie opracowanych aplikacji. Z kolei wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski mówił o miastach, w których opłaty są jeszcze wyższe. Wspominał też o wprowadzeniu za kilka tygodni dodatkowych pojemników na bioodpady, co także będzie mieć wpływ na koszty.

Ostatecznie radni zaproponowali stawkę o 2 zł wyższą niż obecnie i przyjęli uchwałę podwyższającą opłatę za odbiór śmieci do wysokości 24 zł miesięcznie od osoby. Przeciw takiemu rozwiązaniu głosowali radni PiS-u oraz Marek Ciesielczyk. Nowa stawka za odbiór śmieci obowiązywać będzie od stycznia 2021 roku.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Mieszko

Znowu drożej. Ciepiela juz tonie…. gdzie nam jeszcze dowali ?!