Zmarł ks. dr hab. Michał Bednarz, biblista i patriota

0
360
ks. Michał Bednarz
ks. Michał Bednarz | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

1 i 2 września, w Tarnowie i Skrzyszowie, odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. Michała Bednarza. Zmarły pod koniec sierpnia kapłan diecezji tarnowskiej był wybitnym biblistą, znawcą Pisma Świętego, wykładowcą egzegezy Nowego Testamentu, duszpasterzem podziemnej „Solidarności” i opiekunem osób internowanych podczas stanu wojennego. Miał 81 lat.

 

REKLAMA

W sobotę, 29 sierpnia, zmarł w Tarnowie ks. dr hab. Michał Bednarz. Pochodził z podtarnowskiego Skrzyszowa, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Szybko został wysłany na studia specjalistyczne z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, później studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z biblistyki w 1969 roku. W kolejnych latach studiował w Jerozolimie. Stopień doktora teologii w zakresie teologii biblijnej uzyskał w 1971 roku na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie, habilitował się w 2001 roku.

Przez wiele lat był wykładowcą egzegezy Nowego Testamentu, historii zbawienia, teologii biblijnej, archeologii i geografii Palestyny w seminariach duchowych w Tarnowie, Tuchowie, Rzeszowie, w Gródku Podolskim na Ukrainie. Był również promotorem ponad 100 prac magisterskich, autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz audycji radiowych dotyczących Pisma Świętego oraz kultury i cywilizacji Ziemi Świętej. Współpracował z Radiem Maryja i diecezjalną rozgłośnią RDN Małopolska.

W Tarnowie zostanie zapamiętany jako współtwórca i długoletni duszpasterz miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz jako duszpasterz podziemnej „Solidarności” i opiekun osób internowanych podczas stanu wojennego. W trudnych chwilach udzielał działaczom tarnowskiego podziemia antykomunistycznego nie tylko wsparcia kapłańskiego i duchowego, świadczył także konkretną pomoc materialną. W styczniu br. w starostwie powiatowym w Tarnowie podczas noworocznego spotkania osób internowanych i prześladowanych w latach 1981-1989, ks. dr hab. Michał Bednarz otrzymał medal „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie 1 września o godz. 16 w tarnowskiej katedrze. Pogrzeb ks. Michała Bednarza odbędzie się 2 września o godz. 14 w Skrzyszowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o