Zmiana czasu już w ten weekend

0
123
Zegar katedra
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

W najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. 25 października cofniemy wskazówki zegara z godziny 3:00 na 2:00. Tej nocy pośpimy wprawdzie dłużej, jednak w konsekwencji tego zabiegu odczuwalnie skrócą się nam jasne wieczory.

Podstawowym czasem jest czas zimowy, zwany strefowym. Wiosenne przesuwanie wskazówki zegara do przodu początkowo wprowadzono w celu osiągnięcia szeregu korzyści ekonomicznych. Zabieg ten szybko jednak zyskał bardzo wielu zwolenników. Korzystając dłużej po południu z naturalnego światła dziennego mamy więcej czasu do pracy na zewnątrz. Dłuższe wieczory sprzyjają także lepszemu samopoczuciu.

REKLAMA

Od pewnego czasu w państwach należących do Unii Europejskiej mówi się o potrzebie zaprzestania zmiany czasu. Również w Polsce przeprowadzono w ubiegłym roku konsultacje społeczne w tej sprawie. Wynika z nich jasno, że zdecydowana większość mieszańców naszego kraju opowiada się za funkcjonowaniem czasu letniego przez cały rok.
Według wstępnych założeń, ostatnia zmiana czasu w Polsce miałaby nastąpić w marcu 2021. Na razie jednak zarówno Parlament Europejski, jak i rząd polski nie podjął decydujących zmian w prawie, które wskazywałby na to, że w przyszłym roku przesuwanie wskazówek zegara przejdzie ostatecznie do historii.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o