Wyższe kary za brak maseczki

3
616
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wpisany do ustawy a wysokość mandatu za brak maseczki w przestrzeni publicznej został podniesiony z 500 zł na 1000 zł.

Nowelizacja „ustawy covidowej” stała się prawem od 29 listopada 2020 roku i sankcjonuje nakładanie mandatów na osoby zdrowe, które uchylają się od obowiązku zakrywania ust i nosa. Przed tą zmianą kary dla takich osób budziły wątpliwości natury prawnej ponieważ były nakładane przez rozporządzenie. Zdarzały się również przypadki, gdzie sądy umarzały postępowanie w takich sytuacjach.

REKLAMA

Teraz obowiązek noszenia maseczki jest zapisany w ustawie a grzywnę w wysokości 1000 zł ma prawo nałożyć nam policja i straż miejska. Obowiązkiem stało się również zakrywanie ust i nosa w miejscu pracy. Natomiast jeśli nasze dziecko nie dostosuje się do panujących nakazów, my jako prawni opiekunowie zostaniemy za to ukarani. Trzeba również nadmienić, iż pieniądze z mandatów trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

3
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
3 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Pirania

B Z D U R A ! Powszechny nakaz maskowania wprowadzony tym rozporządzeniem jest bezprawny. Dlaczego? Ponieważ tak jak wszystkie dotychczasowe rozporządzenia odwołuje się do wersji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która zezwala na stosowanie określonych środków profilaktycznych wyłącznie wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie (czyli z objawami lub pozytywnym wynikiem testu). Dlaczego rozporządzenie nie zostało wydane na podstawie znowelizowanej wersji ustawy wprowadzającej powszechny nakaz maskowania? Dlatego, że ustawa weszła w życie 29 listopada 2020, a więc dzień po tym, jak weszło w życie rozporządzenie. Nie można było więc powołać się na przepisy,… Czytaj więcej »