REKLAMA

Nowoczesne samochody coraz częściej posiadają radio w standardowym wyposażeniu. Czy trzeba zatem płacić abonament za korzystanie z samochodowego radioodbiornika? Jeśli tak, to jaki organ uprawniony jest do przeprowadzenia kontroli?

Praktycznie każdy samochód wyposażony jest w radio, które umila kierowcy zarówno długie podróże, jak i godziny spędzone w korkach. Wątpliwości wśród kierowców budzi jednak obowiązek opłacania abonamentu RTV od radia w samochodzie. Kto ma taki obowiązek?
Na początek dobra wiadomość dla osób fizycznych, które opłacają abonament RTV. Jeżeli uiszczamy go w ramach naszego gospodarstwa domowego, to nie musimy się już martwić dodatkowymi odbiornikami w samochodzie – opłatę uiszcza się jednorazowo, na co wskazuje art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.

REKLAMA

Radio firmowym w samochodzie dodatkowo płatne

Gorzej, jeżeli jest to samochód firmowy, zarejestrowany w ramach działalności gospodarczej. W takiej sytuacji radio samochodowe podlega dodatkowej opłacie. Zgodnie z rozporządzeniem, w roku 2021 abonament RTV za odbiornik radiofoniczny kosztuje 7,50 zł miesięcznie lub – zbiorczo – 81 złotych rocznie. Opłaty można dokonać na poczcie. W 2019 nawet sam Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w takiej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia osobnej opłaty.
Dla obowiązku ponoszenia opłat abonamentowych nie ma znaczenia, czy podmiot je ponoszący zamierza korzystać, czy też korzysta bądź nie z programów nadawanych, lub też korzysta z innych niż publiczne mediów (np. opłaca abonament za kablówkę lub satelitę). Podmiot, który wpłaca abonament radiowo-telewizyjny nie ma ponadto wpływu, jaki rodzaj usługi dostanie.
Wspomniany wyrok jest o tyle ciekawy, że odnosi się do jeszcze jednego „dylematu” prawnego, a mianowicie: kto odpowiada za rejestrację radioodbiornika w sytuacjach wynajmu lub leasingu firmowego auta? Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w tamtej sytuacji, że wówczas abonament RTV za radio w samochodzie winien uiścić dysponent pojazdu, a nie leasingobiorca czy wynajmujący. Należy jednak podkreślić, że sąd analizował konkretne umowy zawierane z klientami. To z kolei oznacza, że obowiązek rejestracji radioodbiornika może zostać oddelegowany na klienta końcowego. Po prostu wypożyczalnia nie robiła tego w przedmiotowej sprawie.

Abonament RTV za telewizję w samochodzie?

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by przepisy dotyczące radia w samochodzie stosować analogicznie do odbiorników telewizyjnych umieszczonych w autach. Wtedy jednak kwota abonamentu znacząco rośnie. W 2021 roku wynosi 24,50 zł za jeden miesiąc i 264,60 zł za rok.
Wiele osób nie płaci abonamentu RTV, ale praktyka rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych umieszczonych w samochodach nie jest częsta. Tymczasem coraz częściej słyszymy o kontrolerach Poczty Polskiej. Nie musimy ich wprawdzie wpuszczać do domu, ale mogą dopatrzeć się stosownego urządzenia w naszym samochodzie. Na razie o tego typu przypadkach słyszy się stosunkowo rzadko, a na „radarze” Poczty Polskiej znajdują się przede wszystkim samochody przedsiębiorców. W 2021 roku kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty oraz obowiązek uiszczenia zaległych składek.
Właściciel sprawnego radia nie może podczas kontroli bronić się twierdzeniem, że z radia nie korzysta. Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Oznacza to, że jak radio działa, to trzeba za nie płacić, nawet jak się go nie słucha.

Jak wygląda kontrola i jakie są jej konsekwencje?

Kontroler ma obowiązek okazać upoważnienie do wykonania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty, kontrolowany powinien umożliwić przeprowadzenie kontroli, w przypadku odmowy kontrolowanego, kontroler jest uprawniony do żądania przeprowadzenia kontroli w trybie egzekucji administracyjnej.
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika mamy do czynienia z:

• wydaniem decyzji nakazującej kontrolowanemu rejestrację odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz

• ustaleniem opłaty (de facto kary) za używanie niezarejestrowanego odbiornika, stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej, obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

W dużej mierze obowiązek opłacania abonamentu RTV jest martwy. Osoby, które nie zarejestrowały odbiornika, nie płacą abonamentu i bez przeprowadzenia kontroli nie mogą zostać do tego zmuszone. Kontrole również nie odbywają się w skomasowanych rozmiarach. Co jakiś czas powraca debata o ściągalności abonamentu, jednak politycy nie chcą narazić się swoim wyborcom, dlatego temat ten już od wielu lat utrzymuje status quo.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments