Głośniej o tej ciszy!

0
80
halas

Lista sprawców jest bardzo długa: od agregatów chłodnicznych, przez warsztaty samochodowe, po sąsiadkę, która pierze po nocach i zbyt głośno spuszcza wodę w toalecie, czym budzi pół kamienicy.

REKLAMA

Smartfony i… perliczki
– W bloku wiele słychać i musimy się nauczyć tego nie słyszeć – mówi filozoficznie Janusz. – Niestety, nie jest to łatwe. Jakiś czas temu przeprowadziłem się do nowego bloku niedaleko jednej z tarnowskich galerii handlowych. Jest winda, podziemny garaż, lampy z czujnikiem ruchu, okolica w miarę spokojna. Są też wyjątkowo cienkie ściany. Wiem o wszystkim, co dzieje się u moich sąsiadów.
– Niech pani uwierzy, nie ma gorszej rzeczy niż trwający kilka miesięcy remont – zapewnia Mariusz. – W zakładzie obok bez przerwy coś remontowali do samego wieczora. Wracałem zmęczony z pracy, siadałem w fotelu, a na stole drżały szklanki z powodu tego wiercenia i borowania. I nie było gdzie uciec. Rozstroju nerwowego dostałem.
Małgorzata mieszka w samym centrum Tarnowa.
– Korki uliczne to pikuś w porównaniu z synami sąsiadów, którzy tak rąbią w piłę, że w całym bloku dudni – mówi wzburzona. – To jest nie do wytrzymania. Trzęsę się z nerwów i z bezsilności.
– Hałaśliwych sytuacji, w których mieszkańcy proszą nas o pomoc, jest całe mnóstwo – przyznaje Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie. Dotychczasowe interwencje dotyczyły między innymi: perliczek, które głos mają donośny i przenikliwy, nastolatków wysiadujących przed blokiem z głośno grającymi smartfonami, kręcących się w kółko samochodów odtwarzających komunikaty reklamowe przez głośniki, nietrzeźwych mieszkańców dobijających się nocą do swoich lub cudzych mieszkań oraz sąsiada, który ciął płytki w piwnicy.
Dzielnicowy Grzegorz Krupa też nie narzeka na brak zgłoszeń w sprawie uciążliwego dla mieszkańców hałasu. Przeważnie chodzi o zakłócanie ciszy nocnej, awantury domowe, libacje alkoholowe, hałasujące dzieci i szczekające psy. Głośno bywa nie tylko w klubach, ale i przed klubami. Zdarzyło się, że powodem niesnasek była włączona po godzinie dwudziestej drugiej pralka, a nawet używana nocą spłuczka w toalecie.


Azotowe gwizdy i mechaniczne strzały
W 2016 roku do tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wpłynęło 15 wniosków o przeprowadzenie kontroli w związku z uciążliwym hałasem. Wniosków było prawie o połowę mniej niż rok wcześniej. Dotyczyły one między innymi: warsztatu samochodowego, składu opału, warsztatu ślusarskiego, myjni samochodowej, sklepowych agregatów chłodniczych, punktów zbierania złomu oraz zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Mieszkańcy skarżą się także na głośne gwizdy i wybuchy słyszalne od strony Zakładów Azotowych oraz wystrzały z wewnętrznej stacji prób Zakładów Mechanicznych.
– Skargi zgłaszane są już od dłuższego czasu – potwierdza Krystyna Gołębiowska, kierująca tarnowską delegaturą WIOŚ. – Wcześniej chodziło o piątą rozkładnię metanu, przeprowadziliśmy kontrole. W nocy były przekroczenia hałasu, ale okazało się, że nie można tego w inny sposób rozwiązać. Natomiast ostatnio modernizowano i uruchamiano kotły, co skutkowało wybuchami. Jesteśmy o tego typu sytuacjach zawsze informowani i uważam, że Zakłady Azotowe powinny dołożyć wszelkich starań, aby podobne informacje docierały również do mieszkańców. Wspomniane wybuchy nie są uciążliwe – podobnie jak wystrzały – to jest dźwięk krótkotrwały, ale głośny. Jeśli jednak nie wiemy, skąd pochodzi i dlaczego, to cała sytuacja może budzić niepokój.

Decybelami w mieszkańców
Długotrwała ekspozycja na działanie hałasu o poziomach przekraczających wartości dopuszczalne stanowi poważny czynnik stresotwórczy oraz może być przyczyną wielu chorób i uszkodzeń słuchu – napisano, nie bez racji we wstępie „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Tarnowa do roku 2019”. Na jego podsumowanie przyjdzie nam jeszcze poczekać dwa lata. Z dokumentu wynika, że najbardziej dokuczliwy jest dla mieszkańców hałas drogowy. Jego największe natężenie – w połączeniu z dużą gęstością zaludnienia – występuje wzdłuż ulic: Szujskiego, Mościckiego, Pułaskiego, Słonecznej, Lwowskiej i Starodąbrowskiej. Obliczono, że na hałas drogowy przekraczający normy aż o 15 decybeli narażonych jest w Tarnowie niespełna 200 mieszkańców, o 10 decybeli – blisko 1 800 mieszkańców, o 5 decybeli – około 7 600 mieszkańców.
– Hałas przemysłowy mamy w Tarnowie praktycznie opanowany, skarg jest niewiele. Wyzwaniem jest hałas drogowy, bo w wielu miejscach przekracza on dopuszczalny poziom – przyznaje Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. – Problem polega na tym, że wzrasta liczba pojazdów, a ścisła zabudowa centrum nie pozostawia pola manewru. Przydałoby się odciążyć ulicę Narutowicza, Tuchowską i Ziaji.
Proponując działania naprawcze specjaliści wymienili między innymi: uspokojenie i upłynnienie ruchu drogowego, montaż ekranów akustycznych oraz wymianę nawierzchni na taką o obniżonej hałaśliwości.
– Te działania są prowadzone – zapewnia Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji. – Tak zwany cichy asfalt z dodatkiem gumy spełnia swoją rolę tylko tam, gdzie auta jeżdżą z prędkością przekraczającą 50 kilometrów na godzinę. W centrum miasta nikt z taką prędkością jeździć nie powinien, więc trudno inwestować w tego rodzaju nawierzchnię, zwłaszcza że jest droższa. Przy najbliższym remoncie ma się jednak pojawić na końcówce ulicy Lwowskiej do zjazdu na obwodnicę. Systematycznie znikają z ulic stare kostki niemające historycznej wartości. Ostatnio dostaliśmy podziękowania od mieszkańców ulicy Mostowej. Mówią, że wreszcie jest cicho, samochodów ani nie słyszą, ani nie czują. Nowa nawierzchnia zastąpiła starą, nierówną kostkę między przychodnią lekarską a ulicą Lwowską.
Na taki prezent w postaci ciszy nie mogą jednak liczyć wszyscy. Jak piszą autorzy wspomnianego programu: Ograniczenie hałasu do poziomów nieprzekraczających wartości dopuszczalnych, określonych w rozporządzeniu ministra środowiska, na obszarze dużego miasta, jakim jest Tarnów, bardzo często jest nierealne i niewykonalne.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o