Jesteśmy tacy sami!

0
143

Nie milkną echa rezolucji „anty‑LGBT+” przyjętych przez samorządy nie tylko w naszym powiecie, ale także w innych rejonach kraju. Środowiska LGBT apelują do kolejnych gmin, aby nie podejmowały uchwał, które w ich odczuciu napędzają lawinę nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych, zwłaszcza że według opublikowanego w 2016 r. „Raportu o Polsce” średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej w ciągu ostatnich pięciu lat.

Gorsi niż myśliwi
Czym tak naprawdę jest skrót LGBT, który od pewnego czasu pojawia się w mediach na całym świecie? Skrót został zapożyczony z języka angielskiego. Litery, które go tworzą, to pierwsze litery słów: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, oznaczających kolejno: lesbijki, gejów, osoby biseksualne oraz transgenderowe.
Statystyki mówią jasno: niezależnie od miejsca, w którym żyjemy, osoby homoseksualne stanowią 5‑10 proc. społeczeństwa. – Trzeba pamiętać, że wiele z takich osób nie ujawnia swojej tożsamości, przede wszystkim ze strachu i lęku przed wykluczeniem. Nie brakuje osób homoseksualnych, które zawierają fikcyjne związki małżeńskie, aby tylko nie wydało się, że są odmiennej orientacji seksualnej – mówi Hubert Sobecki, współprzewodniczący stowarzyszenia „Miłość nie wyklucza”. – 5‑10 proc. społeczeństwa to naprawdę sporo. Wystarczy te osoby zestawić z innymi grupami, które nie mają problemu, by wywalczyć dla siebie regulacje prawne. Mam tu na myśli m.in. myśliwych, których jest zdecydowanie mniej, a mają zdecydowanie większą siłę przebicia. Niedawno Europejskie Zrzeszenie Gejów i Lesbijek opublikowało raport o sytuacji osób LGBT w Europie. Pod uwagę brane były takie kryteria jak: kształt ustawodawstwa prawa rodzinnego, walka z przestępczością o podłożu homofobicznym czy prawo do decydowania o własnym ciele. Nasz kraj wraz z Litwą, Bułgarią i Rumunią znalazł się na szarym końcu.

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI
lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o