Kupić psa czy kota?

0
81
pies-czy-kot

Kantar Public przeprowadził badanie dotyczące posiadania zwierząt w gospodarstwach domowych. Wynika z niego, że aż 52 proc. z nas posiada pod swoim dachem jakieś zwierzę, najczęściej spotykanymi są pies i kot. Psa posiada aż 42 proc. osób z tych, które mają w domu jakiegokolwiek zwierzaka, kot jest już nieco mniej popularny, bowiem jego właścicielami jest „jedynie” 26 proc.
W Tarnowie sytuacja jest bardzo podobna i to psy częściej przygarniamy pod nasz dach, a niektórzy mają ich naprawdę sporo, np. pani Irena Jeleń, która jest posiadaczką aż 11 psów rasy West Highland White Terrier i jednego spaniela.
– Mamy duży dom, więc mogliśmy sobie na to pozwolić – śmieje się pani Irena. – Ale dodam, że zajmujemy się hodowlą psiaków. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to pies ma być dla mnie, czy ja dla psa? Jeżeli ktoś uważa, że pies będzie dla niego kolejną zabawką, nie nadaje się na jego właściciela. Aby cieszyć się nowym członkiem rodziny, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, ile pracy trzeba włożyć w odchowanie szczeniaka: czasu na zabawę, na naukę… Koszty wyżywienia też nie są małe – na karmę wydamy około 150 zł miesięcznie. Do tego koszty szczepień, odrobaczania, a czasem sterylizacja….
Krzysztof Giemza bez pamięci zakochany jest w kotach. Prezes Fundacji „Zmieńmy Świat”, który jakiś czas temu otworzył w Tarnowie prywatny azyl i szpitalik dla kotów, twierdzi, że to one są najwspanialszymi zwierzętami na świecie.
– Zauważyłem, że osoby, które kochają koty, są wyciszone i spokojne. Przeważnie lubią literaturę i sztukę, a także mają dużą wrażliwość i duszę artystyczną. Kociaki wykorzystywane są również w terapiach. Potrafią nas wyciszyć i uspokoić nerwy. Nie ukrywajmy – kot jest znacznie tańszy w utrzymaniu od psa. Je znacznie mniej, więc i mniej wydamy na karmę. Dodatkowo opieka nad kotem jest w pewnym sensie łatwiejsza. Pies na pewno nie jest dla ludzi, którzy dużo pracują i mają mało wolnego czasu. Z kotem sytuacja jest zupełnie inna. Jeżeli w domu zostawimy kuwetę, zapas karmy i wody, możemy spokojnie udać się nawet na dwudniowy wyjazd. W przypadku psa zawsze należy zabrać go ze sobą, bo bez nas sobie nie poradzi – mówi pan Krzysztof. – Koty wybierają często ludzie, którzy nie mają czasu na spacery ze swoim pupilem. Nie muszą martwić się też głośnym szczekaniem, a w blokach, znamy takie przypadki, często takie sytuacje kończą się wizytą policji…
O tym, że to jednak psy są pierwszym wyborem tarnowian, wiedzą osoby pracujące w tarnowskim azylu dla zwierząt. W ciągu roku przewinęło się tam aż 365 psów i 100 kotów, blisko 80 proc. psiaków znalazło później schronienie w prywatnych domach. Na koty decydowała się jedynie co druga osoba.
Adrian Starzyk, kierownik azylu, pytany o to, dlaczego ludzie częściej stawiają na psy, a nie koty, ma swoją teorię na ten temat.
– Większość to właśnie psa uważa za domowe zwierzę. Kot jest samotnikiem i indywidualistą, chodzi własnymi drogami. Psa można też wyszkolić, z kotem to trudna sprawa. No i pies okazuje wdzięczność…
Problemu z wyborem pomiędzy psem a kotem nie ma Aneta Brudkiewicz‑ Paździora, właścicielka 12 kotów i trzech psów. Twierdzi ona, że decyzja o zakupie domowego zwierzaka w ostateczności zależy od tego, czego oczekujemy od naszej „współpracy” z czworonogiem.
– Pies jest bardziej zapatrzony w człowieka, ślepo nam ufa i kocha. Niejednokrotnie ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem i stanie w naszej obronie. Kot jest bardziej niezależny. Nie zawsze zareaguje na imię, często chodzi własnymi ścieżkami, jednak czasem będzie się do nas łasił i wręcz na siłę żądał zainteresowania. Mając zwierzę w domu, musimy nastawić się na obowiązki i wyzwania. Zwierzęta nie są dla obsesyjnych pedantów, ponieważ często coś rozbiją czy poszarpią. Musimy też dobrze poznać naszego czworonoga: co lubi, czego nie znosi. Ważne jest też, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić swojemu pupilowi i czy w niespodziewanych sytuacjach możemy go komuś powierzyć. Wówczas wybór będzie o wiele prostszy i przede wszystkim przemyślany.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o