Przypatrzmy się sobie

0
20
papiez

Po dwóch wizytach Jana Pawła II w Polsce – w latach 1979 i 1983, przyszedł czas na trzecią pielgrzymkę zaplanowaną na czerwiec 1987 roku. Na trasie tej pielgrzymki znalazły się m.in. Lublin, Kraków, Łódź, Gdańsk i Gdynia, a także Tarnów.
Przygotowania do wizyty papieża w Tarnowie okazały się być wielką operacją logistyczną. Powołano sztab wojewódzki, po stronie kościelnej działał zespół ds. przygotowania wizyty. Konieczne było wyznaczenie m.in. trasy przejazdu papieża, miejsca centralnych uroczystości i miejsca na spotkanie papieża z osobami duchownymi i zakonnymi. Zaplanowano także remonty i inwestycje drogowe, zwłaszcza w północno‑wschodniej części Tarnowa, bo to tutaj na fundamentach budowanego od kilku lat kościoła papież odprawić miał mszę św.
Papież przyleciał do Tarnowa 9 czerwca wieczorem. Wylądował w Tarnowie‑Mościcach i w pilotowanym przez honorową eskortę motocyklistów Papamobile przejechał do centrum Tarnowa, do siedziby biskupów tarnowskich przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego (dziś to ul. Mościckiego). Na trasie przejazdu i przed siedzibą biskupów zgromadziły się tłumy, w tym sporo młodych ludzi.
– Bardzo mocno pamiętam wizytę papieża w Tarnowie. To chociażby dająca się odczuć atmosfera wielkiego oczekiwania na spotkanie z papieżem, której nie popsuła pogoda. A przypomnieć trzeba, że rozszalała się wtedy burza, padał deszcz. Staliśmy w tym deszczu, czekaliśmy, nikt nie rezygnował z oczekiwania, chociaż przyjazd papieża opóźniał się. Wracam często do tamtych wydarzeń, do tego spotkania pod oknem, pełnego żartów dialogu papieża z zebranymi, z młodzieżą – wspomina Stanisław Klimek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej.
Dzień później, 10 czerwca, na tarnowskich „Falklandach” papież odprawił mszę św., ogłaszając w jej trakcie błogosławioną Karolinę Kózkównę, młodą wiejską dziewczynę pochodzącą z Wał‑Rudy, która zginęła śmiercią męczeńską w listopadzie 1914 roku z rąk rosyjskiego żołnierza. Biskupowi Jerzemu Ablewiczowi, ówczesnemu ordynariuszowi diecezji tarnowskiej, papież przyznał tytuł arcybiskupa. Według różnych szacunków w uroczystościach udział wzięło ok. 2 mln pielgrzymów, w tym duża grupa rolników. To tutaj właśnie tuż przed mszą św. Jan Paweł II w krótkim improwizowanym wystąpieniu powiedział, że przyjechał tu, by się napatrzyć, bo żeby się spotkać, trzeba się sobie przypatrzyć…
W szczególny sposób wizytę Jana Pawła II w Tarnowie wspomina bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, a od kilku lat delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 24 maja 1987 roku, a więc na kilkanaście dni przez III papieską pielgrzymką do Polski, bp Lechowicz przyjął święcenia kapłańskie.
– Część księży z naszego rocznika pełniła podczas uroczystości 10 czerwca funkcję diakona. Należałem do tej grupy, towarzysząc bardzo blisko Ojcu Świętemu podczas mszy św. W ciągu kilkunastu dni spełniły się dwa moje marzenia – by być księdzem i by spotkać się z papieżem. To było wyjątkowe przeżycie o charakterze duchowym, dobra inspiracja i dobry początek mojego kapłańskiego życia. Miałem później okazję wielokrotnie spotkać się z papieżem Janem Pawłem II i zawsze wracało wspomnienie tego pierwszego spotkania właśnie w Tarnowie, mobilizowało do dochowania wierności w życiu kapłańskim. Ważne były też słowa wypowiedziane wtedy przez papieża w kazaniu – „przypatrzcie się powołaniu waszemu”, skierowane do wszystkich, którzy uczestniczyli w uroczystościach – mówi bp Wiesław Lechowicz.
W latach 1984‑1990 przewodniczącym ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Tarnowie był Mieczysław Menżyński. Znalazł się w niewielkim gronie osób, które osobiście witały, a później żegnały Jana Pawła II w Tarnowie, gdy z Tarnowa odlatywał do Krakowa.
– Są w życiu takie chwile, których się nie zapomina, przeżycia niepowtarzalne, które z całą swoją wyrazistością głęboko pozostają w w pamięci na całe życie. Wizyta Jana Pawła II w Tarnowie była takim wyjątkowym, historycznym wydarzeniem nie tylko dla wielu osób, ale także dla miasta. Miałem olbrzymi zaszczyt uścisnąć Jego dłoń, dłoń papieża, który ujął swoją osobą cały świat. To pogodne i ujmujące do głębi spojrzenie papieża Polaka pozostało w mojej pamięci do dziś – wspomina dr inż. Mieczysław Menżyński.

REKLAMA

* * *

W dwóch miejscach diecezja tarnowska wspominać będzie 30. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Tarnowie i 30‑lecie beatyfikacji Karoliny Kózkówny. W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zaplanowano kilkudniowe uroczystości. Rozpocznie je 10 czerwca ogólnopolskie spotkanie młodzieży i organizacji, którym patronuje bł. Karolina, oraz dziewcząt i kobiet o imieniu Karolina. W kolejnych dniach w sanktuarium w Zabawie odbędą się spotkania m.in. pielgrzymek z parafii, którym patronuje bł. Karolina, oraz wspólnot, które przyjęły relikwie błogosławionej. W niedzielę 18 czerwca o godz. 18 mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Jeż.
Z kolei w Tarnowie przygotowano trzydniowy program z elementami religijnymi, kulturalnymi i rekreacyjnymi, o którym szerzej piszemy w naszym dziale kulturalnym.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o