Tajemnice hipnozy

0
121
hipnoza

Zdaniem specjalistów to doskonały zestaw bardzo skutecznych narzędzi, które pozwalają zapanować nad własnymi emocjami, lepiej poznać samego siebie, zneutralizować paraliżujące lęki, usunąć fobie i pozbyć się uczucia dysonansu, dając w zamian większą pewność siebie i wyższe poczucie własnej wartości.
– My, jako ludzie, ciągle się zmieniamy, ciągle ewoluujemy i gdy człowiek dochodzi do procesu zrozumienia siebie, tego, dokąd chce dążyć, tego, co się dzieje na poziomie naszego mózgu i umysłu, to wówczas pojawia się niesamowite uczucie zwane spójnością i pojawiają się nowe wyzwania. Są one coraz większe, ale my też jesteśmy w stanie im sprostać. Moment, w którym masz już zbudowane fundamenty swojej własnej sfery poczucia wartości, pewności siebie, to jest pierwszy punkt poznania siebie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Artur Makieła, mentalista i hipnotyzer.
W procesie poznawania siebie ogromną rolę odgrywa tzw. doświadczenie życiowe. Dzięki niemu człowiek chociażby zna swoje mocne i słabe strony. W ich zdefiniowaniu i określeniu mogą z kolei pomóc fachowe publikacje. Są one świetnym uzupełnieniem pracy nad sobą.
– Nie ograniczałbym poznania siebie tylko do książek, ale uważam, że książki takie jak „Poznaj siebie” są nieodzownym elementem tego, żeby w tym procesie poznawania siebie długoterminowo dbać o własną energię, spójność i o to, żeby w życiu się rozwijać – mówi Artur Makieła.
Zdaniem hipnoterapeutów niezwykle przydatna w procesie poznawania siebie jest hipnoza.
– Bardzo często pracujemy w modelu poznania w kategorii: wrócę do przeszłości, żeby zrozumieć dlaczego bolało, dlaczego coś się działo tak, a nie inaczej. Hipnoza oferuje trochę inny model – generowania i kreowania swojej przeszłości – w hipnoterapii przede wszystkim, jeżeli wracamy na chwilę do tematu problemu z przeszłości, to po to, żeby uzyskać kontekst, ale potem tę osobę szybko z kontekstu zabrać i iść w stronę tego, kim chcesz się stać w momencie, kiedy danego problemu już się pozbędziesz – podkreśla ekspert.
Hipnoza jest też doskonałą metodą do wzmacniania tego, co w nas dobre i do efektywnego wykorzystania swojego własnego potencjału.
– Hipnoza jest niezwykle pomocna do tego, żeby pracować na wielu poziomach, od usuwania sobie problemów, poprzez kreowanie swojej własnej rzeczywistości i to poznawanie siebie, wizja, kim chcesz się stać, kim już być nie chcesz i budowania siebie jako osoby, która będzie spełniała twoje standardy i oczekiwania – zwraca uwagę hipnoterapeuta.
Bardzo wiele osób obawia się hipnozy, ponieważ wiąże ją z ingerowaniem w podświadomość. Specjaliści odpowiadają, hipnoza to nie magia, tylko naturalny proces, który zachodzi u nas każdego dnia. To naturalny stan umysłu, za którym kryje się konkretna struktura.
– To, co robi terapeuta czy hipnotyzer sceniczny, to wykorzystuje naturalny proces, który i tak się dzieje na poziomie mózgu i umysłu, tylko kierujemy nim w odpowiedni sposób, żeby doświadczać niesamowitych zjawisk, żeby zdejmować z siebie napięcia, żeby budzić w sobie stany emocjonalne, które i tak mamy, tylko trzeba je podpiąć czasami w odpowiednich kontekstach. Hipnoza ma kilka własnych odsłon i imion, z jednej strony jest świetnym narzędziem terapeutycznym, z drugiej strony jest świetnym narzędziem rozwojowym dla nas samych, z trzeciej strony jest świetnym narzędziem rozrywki – mówi Artur Makieła.
Grupa ATM i stacja TVN przygotowują właśnie nowy program rozrywkowy poświęcony temu procesowi. Chodzi między innymi o to, aby zwiększyć świadomość Polaków na temat hipnozy.
– Ludzie, którzy już doświadczyli tego stanu, najczęściej chcą więcej. Mówią, jakie to było niesamowite, ale zanim doświadczą, to na ogół jest takie: popatrzeć popatrzę, może jedno oko przymknę, ale żeby iść w ten proces to nie. Natomiast 100 proc. ludzi, których mamy teraz na castingach mówią: wow, chcemy więcej. To bardzo przyjemny, zdrowy, fajny stan. Najważniejsze jest to, że ludzie, którzy poddają się hipnozie, stają się de facto bohaterami tego, co się dzieje, doświadczają stanów relaksacyjnych na sobie i to oni bawią się w tym wszystkim najlepiej – podkreśla Artur Makieła.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o