Tarnowskie szkoły w ogólnopolskim rankingu

0
74
Według rankingu najlepszą tarnowską szkołą jest III LO, które w Małopolsce znalazło się na miejscu 11., a w skali kraju na miejscu 108.

– Rankingi mogą irytować, ale nie można ich ignorować – mówił podczas uroczystej gali Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. W podobnym tonie wypowiada się Jan Ryba, dyrektor najwyżej notowanej szkoły w Tarnowie. – Niektórzy rankingi krytykują, tymczasem tego typu zestawienia są ważne, choćby dlatego, że wyniki analizują między innymi uczniowie stojący przed wyborem szkoły średniej oraz rodzice i sami nauczyciele. Nasz tegoroczny wynik jest dobry, wyznaczamy poziom tarnowskiej edukacji, przesunęliśmy się o 26 pozycji w górę, ze 134. miejsca w roku ubiegłym na 108. Pierwsza setka jest w naszym zasięgu.
W Małopolsce tarnowskie III LO znalazło się na miejscu 11. – Często byliśmy w pierwszej dziesiątce. Obecnej pozycji nie nazwałbym spadkiem, po prostu krakowskie licea okazały się trochę mocniejsze – tłumaczy Jan Ryba. – Niektóre z tych szkół prowadzą mało liczne, akademickie klasy, tymczasem my rokrocznie wypuszczamy ponad 300 absolwentów. Liderem w Małopolsce pozostaje V LO z Krakowa – to konie wyścigowe, szkoła przyciąga samych olimpijczyków i laureatów przedmiotowych konkursów. Ale III LO również ma swoją markę, przychodzą do nas dobrzy uczniowie, a my robimy wszystko, żeby nie zaniedbać talentów.
Przy ocenie liceów pod uwagę brano trzy kryteria: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Na tytuł „Srebrnej Szkoły”, oprócz III LO, zasłużyło też tarnowskie I LO, które zajęło 14. miejsce w województwie i 161. w skali kraju, awansując z pozycji 184.
Na tytuł „Brązowej Szkoły” zapracowały: IV LO – 34. w Małopolsce i 383. w Polsce (rok temu ta pozycja była lepsza – 367.) oraz II LO – obecnie 42. w województwie, w zestawieniu ogólnopolskim szkoła odnotowała spadek z miejsca 355. na 438.
W tak zwanej grupie 500+ znajdziemy jeszcze trzy tarnowskie licea: V LO (78. w Małopolsce), Liceum Plastyczne (84.) i VII LO (88.).
Z kolei technika zostały ocenione według czterech kryteriów: sukcesy w olimpiadach (20 proc.), matura z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), matura z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz egzamin zawodowy (30 proc.). W tym wojewódzkim zestawieniu nie ma już dominacji krakowskich szkół, najlepsze technika działają nie tylko w Grodzie Kraka, ale również w Nowym Sączu, Wadowicach, Nowym Targu, Rabce, Limanowej i Niepołomicach.Spośród placówek tarnowskich najlepsze miejsce wywalczyło Technikum nr 4 z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych – 14. w Małopolsce i 115. w kraju. Awansowało także Technikum nr 1 z Zespołu Szkół Technicznych na 21. pozycję w województwie i 164. w Polsce. Obydwie placówki zdobyły tytuł „Srebrnej Szkoły”. Pozostałe tarnowskie technika ujęte w małopolskim rankingu funkcjonują w: Zespole Szkół Budowlanych (37. miejsce w województwie), Zespole Szkół Ekonomiczno‑Gastronomicznych (40.), Szkole Szczepanika (70.) oraz Zespole Szkół Ekonomiczno‑Ogrodniczych (95.).

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o