32 miliony pod ziemią

0
31
REKLAMA

Do swoich racji będzie musiał przekonać jak największą liczbę mieszkańców, argumentem za podłączeniem się do kanalizacji są także pieniądze.

REKLAMA

– Im więcej ludzi będzie z niej korzystać, tym mniej będą za nią płacić – dodaje Bogusław Babicz. – Już przygotowujemy się do kampanii propagującej zalety kanalizacji, informować będziemy, jaka jest to wygoda i jak korzystnie wpływa na stan naszego otoczenia.
Z budowanej sieci będzie mogło korzystać ponad 3,2 tysiąca osób, koszt inwestycji to ponad 32 miliony złotych, z czego ponad połowę Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało z Funduszu Spójności, reszta to pieniądze z budżetów gminnego i spółki. Budowa trwa już ponad dwa lata i miała się zakończyć w połowie roku, jednak jej oddanie trochę się opóźni.
– Jeden z odcinków kanalizacji budowała firma ABM Solid, już w sierpniu ubiegłego roku jej pracownicy zaprzestali robót, poinformowano nas, że spółka ogłosiła upadłość – mówi prezes RPWiK, Zbigniew Gładyś. – To spowodowało konieczność sporządzenia inwentaryzacji i ogłoszenie nowego przetargu, co w przypadku budowy realizowanej za unijne pieniądze powoduje konieczność wykonania skomplikowanych procedur. Mamy nadzieję, że prace zakończą się ostatecznie jesienią, wtedy właściciele domów będą mogli podłączać je do sieci.
Przy okazji budowy kanalizacji RPWiK pozyskało także pieniądze na zabezpieczenie i monitoring stacji uzdatniania wody w Łukanowicach oraz sieci doprowadzającej ją do Brzeska. Prezes Gładyś wyjaśnia, że po to, aby zabezpieczyć stację, zamontowano na jej terenie kamery oraz wybudowano oświetlenie i ogrodzenie.
– Sieć przesyłowa wyposażona została w urządzenia, które zabezpieczą spółkę przed stratami wody. W specjalnych komorach znajduje się aparatura, z której odczyty przesyłane będą do siedziby spółki w Brzesku. Od razu będziemy wiedzieć, czy niekontrolowany wypływ wody spowodowany jest awarią, czy też nielegalnym podłączeniem się do hydrantów. Taki system spowoduje, że awarie będą od razu usuwane, o przypadkach kradzieży wody informować będziemy policję, co, mam nadzieję, skutecznie odstraszy tych, którzy do tej pory czuli się bezkarni. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o