Agenci CBA w wierzchosławickim urzędzie

0
108
wierzchoslawice-cba
REKLAMA

O Wierzchosławicach ostatnio zrobiło się głośno, głównie ze względu na zły stan gminnej kasy i okoliczności, które spowodowały powstanie gigantycznego zadłużenia. W styczniu pisaliśmy, że nowy wójt Wierzchosławic, Zbigniew Drąg przejął gminę w nieciekawej sytuacji finansowej. Na koniec 2014 roku dług wyniósł blisko 17 mln zł i jest to 65 procent wielkości budżetu. Ujawniliśmy, że nie były odprowadzane składki ZUS od nauczycielskich pensji i zaległości z tego tytułu sięgają 1,5 mln zł, a niektóre wierzytelności sprzedane zostały bankom. Nowe władze samorządowe Wierzchosławic żaliły się, że to poważny finansowy kłopot.
W ubiegłym tygodniu nagle niektórzy „odkryli” finansowe kłopoty wierzchosławickiej gminy, przypominając, iż jej ostatnim wójtem był Wiesław Rajski, który po przegranych wyborach został pełnomocnikiem prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, ds. inteligentnych specjalizacji. Prezydent sprawiał wrażenie zaskoczonego zamieszaniem wokół jednego ze swoich najbliższych współpracowników, natomiast Wiesław Rajski, który w styczniu wypowiadał się dla TEMI, że gdyby nadal był wójtem, to uporałby się z problemem zaległych składek i zadłużenia, złożył rezygnację z pracy w Urzędzie Miasta Tarnowa. Rajski oświadczył, iż nie chce, aby było szargane dobre imię prezydenta Ciepieli, a kierowane pod jego adresem jako ostatniego wójta zarzuty rzutowały na pracę obecnych władz Tarnowa. Natomiast prezydent w wydanym oświadczeniu napisał, że funkcję pełnomocnika ds. inteligentnych specjalizacji powierzył W. Rajskiemu w przekonaniu, iż dysponuje odpowiednim doświadczeniem i wiedzą do jej pełnienia. Gdy Wiesław Rajski zdecydował się na złożenie dymisji, zgodnie z jego propozycją umowa o pracę została rozwiązana.
Niektórzy zastanawiają się, czy takie nagłe ubiegłotygodniowe zamieszanie wokół osoby byłego wójta może mieć związek z faktem, że właśnie w ubiegłym tygodniu do Urzędu Gminy Wierzchosławice wkroczyli agenci Centralnego Biura Aantykorupcyjnego. Czego tam szukali?
– Agenci CBA mają kilka informacji, które teraz weryfikują. Nie są to czynności procesowe ani kontrolne. Na tym etapie nie informujemy o szczegółach podejmowanych czynności i ich nie komentujemy – odpowiedziała nam Małgorzata Matuszak – Tocha z Biura Rzecznika CBA.
Jak się spekuluje, śledczy mogą być zainteresowani nie tylko działalnością urzędu, ale również samorządowej spółki, która wybudowała farmę fotowoltaiczną. Miała przynosić zyski ze sprzedaży prądu, a corocznie przynosi straty. Okazuje się też, że zaciągała wysoko oprocentowane pożyczki w parabankach, wystawiała weksle in blanco i oddawała pod zastaw urządzenia.
Prezesem spółki Energia Wierzchosławice przez pewien czas był były prezes spółki żużlowej ,Bogdan G., który pogrążył byłego prezydenta Ryszarda Ścigałę, zeznając, iż pośredniczył w przekazaniu mu łapówki. Później jej pracami kierował były prezydent Tarnowa, Mieczysław Bień. Nowy wójt nie zastał go już jednak na stanowisku prezesa, bo gdy tylko Wiesław Rajski przegrał wybory, rozwiązał z Bieniem umowę za porozumieniem stron.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o