Będzie obwodnica!

0
49
dabrowa obwodnica
REKLAMA

– Samorząd województwa podpisał z rządem umowę, tak zwany kontrakt terytorialny, na podstawie którego do 2020 roku w Małopolsce powstaną cztery obwodnice – w Zabierzowie, Zatorze, Nowym Sączu i Dąbrowie – wyjaśnia burmistrz Dąbrowy, Stanisław Początek. – Inwestycje finansowane będą za pieniądze rządowe i unijne, i jestem niemal przekonany, że obejście naszego miasta budowane będzie w pierwszej kolejności.
Skąd pewność burmistrza? Twierdzi on, że Dąbrowa, jako jedyne spośród czterech wymienionych miast, ma już kompletną dokumentację, łącznie z prawomocnym pozwoleniem na budowę.
– Spodziewam się, że już na początku października umowę podpisze nowa premier Ewa Kopacz, a następnie droga wpisana zostanie do rządowego programu budowy dróg krajowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już w najbliższym czasie powinna ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, wiosną przyszłego roku powinny się rozpocząć prace budowlane – twierdzi burmistrz Początek. Planuje się, że budowa obejścia Dąbrowy potrwa od 18 do 24 miesięcy, tak więc, zakładając najbardziej oczekiwaną przez dąbrowian wersję, droga byłaby gotowa już w drugiej połowie 2016 roku.
Budowa obwodnicy rozwiąże najpilniejszy miejski problem.
– Mieszkańcy nie czują się bezpieczni, przez samo centrum Dąbrowy przejeżdżają tysiące aut, w ogromnej części ciężarowych. Ludzie nie mają spokoju, ciężkie samochody niszczą nasze drogi i stojące przy nich domy. Po wybudowaniu obejścia ruch ominie miasto, a mieszkańcy odetchną z ulgą – dodaje Stanisław Początek.
Starania o budowę obwodnicy samorząd Dąbrowy rozpoczął już w 1996 roku. Dopiero dziesięć lat później rozpoczęły się prace projektowe i gdy były już niemal na ukończeniu, GDDKiA zawiesiła je z powodu braku pieniędzy na budowę. Wtedy w Dąbrowie powstało silne parlamentarno – samorządowe lobby, które spowodowało, że dokumentację ukończono, a miasto dostało pozwolenie na budowę.
– Dwa lata temu pozwolenie się uprawomocniło i od tego czasu przeżywaliśmy nieustającą wojnę nerwów. Pisaliśmy do rządu, spotykaliśmy się z jego przedstawicielami, wreszcie obiecano nam, że obwodnica wpisana zostanie na listę dodatkową. Wielokrotnie spotykaliśmy się z minister Bieńkowską, której zawoziliśmy prośby i petycje od mieszkańców. Jestem przekonany, że wszystkie te zabiegi doprowadziły do tego, że wpisano nas do rządowego programu – mówi burmistrz Dąbrowy.
Obejście Dąbrowy będzie miało siedem kilometrów długości, będzie to dwupasmowa jezdnia o szerokości siedmiu metrów. Na trasie znajdować się będą dwa wiadukty kolejowe i most nad rzeką Breń przy ulicy Nowej. Budowa kosztować będzie 220 milionów złotych.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments