Bo stracił pracę…

0
46
REKLAMA

– Kiedy dowiedziałem się o zajściu, byłem zdziwiony i zaskoczony, nie znam tego pana i nie wiem, gdzie pracował. Bardziej niepokoi mnie jednak to, że wydarzeniu próbuje się nadać głębszy sens – w mieście mówi się, iż człowiek chciał podpalić urząd, bo był niezadowolony ze sposobu sprawowania władzy – denerwuje się burmistrz Dąbrowy, Stanisław Początek. – A to właśnie my, urzędnicy gminni i miejscy, jesteśmy najbliżej ludzi, znamy ich opinie, problemy i potrzeby, a samorząd nie może brać na siebie odpowiedzialności za sprawy przez siebie niezawinione. Główny problem polega na tym, że mieszkańcy nie do końca orientują się, za co odpowiedzialny jest rząd, a za co samorząd.
Starosta Tadeusz Kwiatkowski twierdzi, że tworzenie miejsc pracy nie leży w kompetencji powiatu.
– Możemy jedynie inicjować pewne działania, które powodować będą, że naszymi terenami zainteresują się potencjalni inwestorzy, dbamy o rozwój infrastruktury i tworzymy przyjazny dla przedsiębiorców klimat.    
– Urząd i podległe mu instytucje dają pracę około 400 osobom – wylicza burmistrz Początek. – W pływalni znalazło zatrudnienie 30 osób, w otwartej niedawno hali sportowej kilka. Ale gmina nie ma w swoim zakresie zadań tworzenia miejsc pracy, tym zajmują się przedsiębiorcy, a samorząd może jedynie ułatwiać im to zadanie. I faktycznie robimy w tym zakresie bardzo wiele. W ostatnich miesiącach były zwolnienia w kilku firmach w Tarnowie i tak się złożyło, że to właśnie mieszkańcy naszego powiatu stracili pracę w pierwszej kolejności. Nie wykluczam, że bezrobotni mogą być sfrustrowani, nie można jednak za wszystkie nieszczęścia obwiniać gminy. Poziom bezrobocia rośnie w naszym powiecie, ale wynika to z ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju. Nie umywamy oczywiście rąk, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim pracy i dobrobytu.
Na pomoc społeczną miasto przeznaczyło w ubiegłym roku 9 milionów złotych, które przeznaczone były dla najuboższych mieszkańców, w tym także dla bezrobotnych.
Szerzej o bezrobociu na Powiślu Dąbrowskim piszemy obok.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o