Bobry zadomowiły się na dobre

0
110
bobry
REKLAMA

Nic jednak w sprawie nie da się zrobić przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy, bobry są pod ścisłą ochroną, a teraz mają okres lęgowy. Za zniszczenie żeremi czy zabicie zwierzęcia grożą wysokie grzywny.
Budynki należące do Anny Koczwary z Woli Dębińskiej stoją blisko rzeki, a bobry budują tam lęgowo-ochronne konstrukcje, co powoduje, że ziemia stale się obsuwa.
– Najbardziej zagrożony jest budynek gospodarczy – skarży się pani Anna. – Woda podmywa brzeg i zabiera ziemię ze stromego urwiska, boję się, żeby budynek nie obsunął się do rzeki.
Ale w takiej sytuacji jest nie tylko mieszkanka Woli Dębińskiej, bobry z wielkim upodobaniem zadomowiły się w rowach melioracyjnych i w potokach we wszystkich prawie miejscowościach w gminie.
– Ludzie skarżą się, że woda zalewa im pola i obejścia, zwierzęta niszczą brzegi rzek, co w czasie przyboru wód może mieć tragiczne skutki – wyjaśnia prezes Gminnej Spółki Wodnej w Dębnie, Wiesław Cebula.
Reakcją na skargi mieszkańców było pismo, które spółka wystosowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Odpowiedź nie zostawia żadnych złudzeń – z bobrami będzie można się uporać dopiero za kilka miesięcy, czyli wtedy, gdy skończy się ich okres lęgowy.
– Ostrzeżono nas także, że w żadnym wypadku niedopuszczalne jest podejmowanie działań na własną rękę, za zniszczenie żeremi grożą bardzo wysokie kary – dodaje prezes Cebula.
Aby chronić bobry i jednocześnie nie dopuszczać do tamowania przepływu wody w rowach melioracyjnych i w potokach, konieczne jest montowanie specjalnych rur. O wiele gorsza sytuacja jest w przypadku rzek, w wielu miejscach bobry wyrządziły już poważne szkody i trzeba umacniać brzegi.
– Sami z tym problemem się nie uporamy, bowiem rzeki są własnością Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie i gmina nie może na ich terenie wykonywać żadnych inwestycji. Tymczasem Zarząd Melioracji odrzuca nasze prośby o remonty i wyjaśnia, że nie ma na ten cel pieniędzy – tłumaczy wójt Dębna, Grzegorz Brach.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments