Borzęcin, Czchów, Dębno. Internet dla każdej wsi?

0
159
REKLAMA

Program ma przynieść wiele korzyści, między innymi pomóc ludziom bez pracy, a niepełnosprawnym ułatwić załatwienie spraw bez konieczności wychodzenia z domów. Pytaliśmy wójtów, czy owo wykluczenie cyfrowe jest faktycznym zagrożeniem dla mieszkańców ich gmin.
– Brak dostępu do Internetu jest w dzisiejszych czasach wielkim utrudnieniem – wyjaśnia wójt Borzęcina, Janusz Kwaśniak. – W Internecie czyta się prasę i książki, komunikuje z innymi ludźmi, szuka się pracy, można także zarejestrować się do lekarza i załatwić wiele innych spraw, na przykład w urzędach. Głównym powodem wykluczenia jest bieda, rodziny, w których dochód jest niski, nie mogą sobie pozwolić na zakup komputerów i zapłacenie rachunków za Internet, dlatego w naszej gminie w pierwszej kolejności sprzęt dostaną osoby ubogie. Jeszcze w tym roku wybudowane zostaną trzy maszty przesyłowe, które ułatwią dostęp do sieci, kilkadziesiąt gospodarstw dostanie komputery, które za darmo będą serwisowane.
W Czchowie walka z wykluczeniem rozpisana została na trzy najbliższe lata.
– Pomocą w tym zakresie objęci zostaną podopieczni ośrodka pomocy społecznej oraz ich rodziny, osoby niepełnosprawne, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, samotni rodzice oraz osoby po 50. roku życia – mówi burmistrz Marek Chudoba. – Nie wiemy jeszcze dokładnie, ile rodzin skorzysta z tej formy pomocy, bo dopiero prowadzimy nabór do programu. Wszyscy, którzy się do niego zakwalifikują, dostaną zestawy komputerowe i przez minimum trzy lata nie będą płacić rachunków za Internet.
Samorządowcy z Dębna na walkę z wykluczeniem cyfrowym pozyskali ponad milion złotych.
– Połowę tej kwoty przeznaczymy na budowę sieci tam, gdzie nie ma dostępu do sieci teleinformatycznej – mówi sekretarz gminy, Marian Kurek. – Są na naszym terenie duże obszary, gdzie taka sieć nie powstała, bo dla operatorów ze względu na małe zaludnienie jest to inwestycja nieopłacalna. Z nowo powstałej sieci będą korzystać tylko osoby, które objęte zostaną programem.
Planuje się, że ponad 50 rodzin, głównie tych z najniższymi dochodami oraz wychowujących dzieci w wieku szkolnym, a także niepełnosprawni otrzymają komputery, których zakup kosztował będzie blisko 300 tysięcy złotych.  Oprócz darmowego dostępu do Internetu, biorący udział w programie będą mogli skorzystać z profesjonalnych szkoleń z zakresu obsługi komputera. 

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments