Brzesko. Ile za śmieci?

0
32
REKLAMA

Przykłady innych gmin, w których stawki już zostały ustalone, wskazują, że przetargi weryfikują ceny i są one znacznie obniżane, bo firmy wywożące odpady walczą o rynek i proponują korzystne ceny. Wiadomo także, że zmienią się zasady i częstotliwość wywozu śmieci, powołane zostaną także specjalne służby, które będą mogły kontrolować na przykład, ile osób zamieszkuje dany dom, oraz sprawdzać, czy mieszkańcy w terminie dokonują opłat.
– W pierwszej fazie wdrażania w życie nowej ustawy gmina odbierać będzie śmieci tylko od właścicieli budynków mieszkalnych, właściciele budynków szkół, urzędów, itp. w dalszym ciągu płacić będą tak jak do tej pory, czyli firmie wywożącej odpady. Teraz prawie 90 procent mieszkańców oddaje śmieci raz w miesiącu, po konsultacjach, między innymi z sanepidem, doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie, gdy wywożone one będą dwa razy – mówi naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej, Bogdan Dobranowski.
Co ciekawe, nie będzie żadnych umów na wywóz śmieci, mieszkańcy poproszeni zostaną o podpisanie deklaracji, w której znajdzie się między innymi informacja na temat liczby osób zamieszkujących daną posesję. Ta, pomnożona przez stawkę ustaloną przez radę miejską wskaże wysokość rachunku, jaki zobowiązany będzie płacić właściciel nieruchomości. Worków na śmieci segregowane nie trzeba będzie kupować tak jak teraz osobno, ich koszt wliczony już zostanie w opłaty.
– Dla tych, którzy nie złożą deklaracji, gmina w drodze decyzji administracyjnej nałoży obowiązek opłat, ustawa daje także możliwość szybkiego ściągania należności od opornych płatników. W myśl nowych przepisów gmina będzie musiała się wykazać ilością oddanych śmieci segregowanych, każdego miesiąca będziemy odbierać raport od firm, które przetwarzać je będą na nowe produkty. Zbierać także będziemy dane o ilości odpadów biodegradowalnych. Mam nadzieję, że wszystko odbędzie się sprawnie, już wkrótce rozpoczniemy akcję informacyjną dla mieszkańców na temat nowych zasad odbioru i wywozu śmieci – dodaje naczelnik Dobranowski.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o