Brzesko. Leśna już w remoncie

0
68
brzesko-remont-ul-lesnej
REKLAMA

W brzeskim starostwie jednak nie widać euforii.
– Pieniądze na remont wywalczyliśmy już dawno i powinien był zostać wykonany jeszcze przed otwarciem autostrady – mówi starosta Andrzej Potępa. – Można to było zrobić wszystko spokojnie, bez komplikacji i utrudniania życia mieszkańcom i kierowcom przejeżdżającym przez Brzesko.  Paraliż miastu nie grozi, ale remont potrwa kilka miesięcy i da się wszystkim we znaki.
Ulica Leśna to prawdopodobnie najbardziej znana droga w całym powiecie – lata temu, kiedy autostrady były zaledwie wizją niesprecyzowanej bliżej przyszłości, już mówiło się o tym, że będzie nią przebiegał zjazd. Mieszkańcy od razu podnieśli larum i po kilku latach protestów udało im się ostatecznie doprowadzić do tego, że rada miejska podjęła uchwałę, iż zjazd ma zostać zlokalizowany w Jasieniu. Była to tylko propozycja dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale, ku wielkiej radości protestujących, została przyjęta.
Kiedy rozpoczęła się budowa autostrady, wiadomo było, że inwestor nie zdąży z wykonaniem zjazdów, starostwo podpisało porozumienie z GDDKiA  i w zamian za 11,5 miliona dotacji na remont ul. Leśnej zgodziło się na czasowe jej przekazanie na potrzeby łącznika.  Wtedy znowu zaczęły się protesty, wydaną przez burmistrza decyzję środowiskową mieszkańcy zaskarżyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, korespondowali także z wieloma instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska.
– Sprawa przeciągnęła się tak bardzo, że już obawialiśmy się, czy GDDKiA nie cofnie nam dotacji – dodaje starosta. – SKO zdecydowało, że musimy wykonać dodatkowe ekspertyzy dotyczące emisji hałasu i drgań na drodze. Zrobiliśmy to bardzo szybko, na początku roku wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę i ogłosiliśmy przetarg. Pozwolenie na budowę zawierało klauzulę o natychmiastowej wykonalności, zabezpieczyliśmy się w ten sposób przed ewentualną kolejną falą protestów, która mogłaby zablokować rozpoczęcie prac.  Wszystko na szczęście poszło zgodnie z oczekiwaniami, w połowie marca wykonawca przejął plac budowy i prace trwają.
Droga budowana będzie praktycznie od nowa, dotychczasowa zostanie rozebrana, a nowa będzie mieć solidną podbudowę, zostanie poszerzona, od strony wschodniej będzie chodnik. Wszystkie skrzyżowania – z ulicami Wiejską, Poprzeczną i Jasną – będą przebudowane i znajdą się przy nich bezpieczne przejścia dla pieszych, przy skrzyżowaniu z Wiejską stanie sygnalizacja świetlna z przełącznikiem dla pieszych.
Zgodnie z podpisanym między starostwem a GDDKiA porozumieniem tymczasowy zjazd Leśną ma być otwarty do końca 2014 roku.
– Do tej pory porozumienie nie jest realizowane nie z naszej winy – mówi starosta Potępa. – Nic nie wiadomo na razie, kiedy ostatecznie powstanie zjazd docelowy w Jasieniu, GDDKiA już wystąpiła do burmistrza o wydanie decyzji środowiskowej, mamy zapewnienie, że są już pieniądze na ten cel – 88 milionów złotych, jestem więc dobrej myśli.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o