Budżet poczeka na nowego starostę?

0
89
REKLAMA

Wniosek będzie mógł być głosowany jednak dopiero po trzydziestu dniach od dnia złożenia, dlatego podczas piątkowej sesji radni zdecydować mają o zdjęciu z porządku obrad dyskusji nad projektem budżetu powiatu na 2013 rok, który opracował dotychczasowy zarząd.
Starosta Mieczysław Kras utracił większość w radzie powiatu, dlatego – o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu – budowana jest nowa koalicja, którą tworzyć mają PiS, PO i PSL. Rozmowy są zaawansowane, ale jeszcze nie wszystkie szczegóły zostały dograne. Wątpliwości nie budzi to, że starostą ma zostać Roman Łucarz z PiS, zaś wicestarostą Mirosław Banach z PO, ale warunki zmieniło nieco PSL, które opowiedziało się za likwidacją funkcji etatowego członka zarządu, a to właśnie przedstawicielowi ludowców miała ona przypaść – w zamian partia chce stanowiska przewodniczącego rady dla Zbigniewa Karcińskiego. Pracami rady kieruje obecnie Wojciech Skruch z PiS, więc sytuacja jest nieco niezręczna dla tego ugrupowania. Rozważana była nawet możliwość zbudowania większości przez PiS z PO, a z pominięciem PSL, ale podobno chwilowy kryzys w negocjacjach został już zażegnany.
Starosta Kras mówi, że broni jeszcze nie składa, podkreśla, że są jeszcze inne możliwości koalicyjne. Sam radnym nie jest, ale współpracujący z nim Paweł Augustyn (etatowy członek zarządu) założył nowy klub radnych, wiele chyba jednak nie zdziałają, bo jest zaledwie trzyosobowy. Zarówno Kras, jak i Augustyn mają żal do wicestarosty Banacha, z którym do tej pory tworzyli koalicję, że ich zostawia „na lodzie”.
Mirosław Banach odpiera jednak zarzut o nielojalność.
– W demokracji decyduje ten, kto ma większość, i z tym musimy się pogodzić. Nie udajmy, że nie umiemy liczyć. Mój klub radnych się nie rozleciał, natomiast to starosta „zgubił” swoich radnych, więc nie da się działać na dotychczasowych zasadach. Musi być wypracowany inny kompromis, by powiat dalej się rozwijał i przygotował dobre projekty na nowy okres ubiegania się o unijne pieniądze.
W programie piątkowej sesji jest głosowanie nad projektem budżetu powiatu na 2013 rok, przygotowanym przez dotychczasowy zarząd, ale prawdopodobnie nie odbędzie się, gdyż nowa większość w radzie chce, aby budżet przedstawiał już nowy zarząd, a ten powołany zostanie pod koniec stycznia.
Dodajmy, że w tworzenie nowej koalicji mocno zaangażowali się parlamentarzyści, zwłaszcza Andrzej Sztorc i Michał Wojtkiewicz.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o