Bunkier turystyczny

0
159
Dawna baza wojsk radzieckich w Żdżarach

Wielu zainteresowanych historią współczesną czy wojskowością chętnie udaje się w głąb żdżarskich lasów, by dotrzeć do potężnego murowanego hangaru, który jest dzisiaj już ostatnią pozostałością po dawnej bazie wojsk najpierw Armii Radzieckiej, a potem Federacji Rosyjskiej. Niedawno z inicjatywy Urzędu Gminy w Czarnej obok obiektu ustawiono tablicę, która zawiera informacje na temat budowli. Dla młodych jest to lekcja historii o epoce, która minęła.
Pojawiła się również pogłoska, iż gmina chce dodać temu miejscu historycznej atrakcyjności i że zatrudni tu – w roli przewodnika – słynnego z dziennikarskich opisów, dawnego oficera wojsk rosyjskich o imieniu Alik. W przeszłości służył on w tej bazie, a potem, gdy w 1993 r. Rosjanie na zawsze opuszczali Żdzary, z powodu miłości do poznanej Polki zdezerterował i już pozostał w naszym kraju.  Józef Chudy, wójt gminy Czarna, zaprzeczył tej pogłosce.
– Dzięki funduszom uzyskanym z regionalnego programu operacyjnego udało się nam zrewitalizować cały obszar dawnej bazy wojskowej i dla potomności zachować jeden bunkier jako świadectwo minionego czasu. Na razie więcej planów w tej sprawie nie mamy – mówi wójt Chudy.
Na licznych forach i portalach poświęconych tematyce wojskowej ukazują się zdjęcia zachowanego bunkra, a niekiedy wraz z nimi tak rewelacyjne informacje, że w Żdżarach przechowywano samojezdne wyrzutnie rakietowe, które były przygotowane do niszczenia instalacji wojskowych państw NATO. Tego typu rewelacje nie znajdują jednak jakiegokolwiek potwierdzenia.
Zwiedzany od niedawna podziemny hangar ma 1060 metrów kw. powierzchni. Służył on jako schron obsługi anten; stacjonowały tu od 1986 r. radzieckie wojska łącznościowe. Baza w Żdżarach była jedyną w tej części Polski bazą Armii Radzieckiej.

 

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o