Chłopcy-autostradowcy

0
108
policja-autostradowa
REKLAMA

Ten niedokończony jeszcze, choć przejezdny, 44-kilometrowy fragment autostrady A4 patrolują już tarnowscy policjanci ze specjalnie powołanej sekcji.
W ramach Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji powstała specjalna sekcja tzw. policji autostradowej, która zajmuje się nadzorowaniem ruchu i bezpieczeństwa na nowo wybudowanej drodze. W tarnowskiej komendzie oczekują w związku z tym na dodatkowe etaty i wyposażenie, w tym w nowe radiowozy.
– Otrzymaliśmy już laserowe mierniki prędkości i liczymy na dalsze doposażenie z centrali. Tymczasem wykonujemy nowe zadania, nasz patrol przez całą dobę znajduje się na autostradzie, jest widoczny i kierowcy mają świadomość jego stałej tam obecności. Nasi policjanci autostradowi mają do dyspozycji oznakowane samochody alfa romeo i kia ceed z wideorejestratorami i piraci drogowi nie powinni czuć się bezkarnie – dodaje podinsp. Jan Szydłowski, zastępca naczelnika WRD.
Policjanci obsługujący autostradę poznali dokładnie przebieg kontrolowanego odcinka tej trasy, łącznie ze zjazdami, usytuowaniem miejsc obsługi podróżnych, stacji paliw. W najbliższym czasie będą rozmawiać z lokalnymi zespołami zarządzania kryzysowego o zasadach wspólnego reagowania na drogowe katastrofy i inne zdarzenia. Komendant tarnowskiej policji, insp. Zbigniew Ostrowski, podkreśla, że całość obsługi prewencyjnej i zabezpieczenia zdarzeń drogowych spoczywa na sekcji policji autostradowej. To poważne wyzwania dla tarnowskich funkcjonariuszy, toteż na początku korzystają z doświadczeń i rad komisariatu autostradowego w podkrakowskich Balicach.
Nową autostradą na razie nie jeżdżą ciężarówki powyżej 12 ton, ograniczenie to nie dotyczy autobusów. Kierowcy mogą zjechać z autostrady w Bochni, Brzesku, Wierzchosławicach i Tarnowie, ale tylko Tarnów ma łącznik z autostradą z prawdziwego zdarzenia. Na pozostałych prowizorycznych zjazdach w Bochni i Brzesku wprowadzono ograniczenie dla samochodów do dziesięciu ton.
Utrudnienia czekają też na kierowców zjeżdżających z autostrady w Wierzchosławicach – na wyeksploatowanym moście na Dunajcu w Ostrowie wprowadzono ruch wahadłowy i wjazd do Tarnowa opóźnia się. Na dodatek autostrada z Krakowa w kierunku Rzeszowa urywa się w Tarnowie, na odcinku do Dębicy przerwano prace w połowie br.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o