Czchów chce przyciągać turystów

0
68
REKLAMA

– Wiele inwestycji, jakie realizowaliśmy w ciągu kilkunastu ostatnich lat, wykorzystywanych było z myślą o turystach. Budowaliśmy kanalizację, odnowiliśmy rynek i basztę. Teraz odwiedzający naszą gminę wiedzą już, że liczyć mogą na naszą gościnność. Bezpośrednio przekłada się to na większe zarobki naszych handlowców i hotelarzy, co nie jest także bez znaczenia dla budżetu gminy – mówi burmistrz Czchowa, Marek Chudoba.
Największą atrakcją turystyczną są jeziora, o które samorząd dba, ich wody są czyszczone, a w sezonie letnim monitorowane przez wodny patrol policji. Dla miłośników historii magnesem jest zapewne czchowska baszta będąca pozostałością po budowli warownej, jakich wiele stało na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. Pozostałości po baszcie przez wiele lat, głównie ze względu na bezpieczeństwo, były niedostępne dla turystów. To się jednak zmieniło, ruiny zostały zabezpieczone, wybudowano wygodne ścieżki, które do nich prowadzą. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać pieniądze z programów unijnych, gros prac wykonano jednak z własnych funduszy. Na baszcie zlokalizowano punkt widokowy.
Od kilkunastu lat trwa remont zamku Tropsztyn w Wytrzyszce, który powstał w XIII wieku, a stacjonujący w nim wojacy pilnowali, aby rabusie nie napadali na kupców zmierzających na Węgry. Zamek zrujnowany został już w XVII wieku i w takim stanie stał do czasów współczesnych, na szczęście znalazł się inwestor, który zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków przywraca budowli dawny blask. Zgodnie z legendą od wieków głoszoną w Wytrzyszce, w murach zamku Tropsztyn ukryty został skarb Inków. Skarbem dla turystów są bez wątpienia widoki, jakie z murów zamku rozciągają się na Jezioro Czchowskie.
Wiele wysiłku i pieniędzy kosztowała rewitalizacja czchowskiego rynku.
– Powstały nowe parkingi, alejki, scena z kostki brukowej, zamontowane zostały stylowe barierki, a cały plac ozdobiony został krzewami, w centralnym punkcie stoi fontanna – chwali się burmistrz Chudoba. – Na wiele prac udało nam się pozyskać dotacje.
O przygotowanie imprez organizowanych w sezonie letnim dla turystów i mieszkańców dba Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. – W tym roku mieliśmy się czym popisać – mówi dyrektor MOKSiR, Elżbieta Ogiela. – Przygotowaliśmy festiwal dziczyzny, Jazz Baszta Festiwal i kilka mniejszych imprez, które cieszyły się wielką popularnością. Przed nami dni Czchowa, dożynki, pożegnanie wakacji. Na każdą z tych imprez zapraszamy gwiazdy, ale kultywujemy także nasze rodzime tradycje. Przy MOKSiR działa kilka zespołów i grup folklorystycznych, a także zespołów młodzieżowych. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o