Czy okradano niepełnosprawnych?

0
111
dps
REKLAMA

W ostatnim czasie wielu mieszkańców Brzeska dostało pocztą faktury pro-forma wystawione przez firmę Alfa-Med z Sosnowca. W informacji dołączonej do rachunków firma zapewniała, że wpłacone przez ofiarodawców pieniądze przekazane zostaną do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Starowiejskiej, w którym siostry zakonne opiekują się niepełnosprawnymi.
– Dostałem fakturę w ubiegłym tygodniu, już miałem iść do banku i zlecić przelew, kiedy żona zaczęła się zastanawiać, dlaczego ktoś ze Śląska zbiera pieniądze na ochronkę w Brzesku. Zadzwoniłem do sióstr i dowiedziałem się, że faktycznie z tą firmą nie mają nic wspólnego – mówi właściciel sklepu, Marian Czarnik.
Ale pan Andrzej nie był już tak przezorny, od pewnego czasu regularnie wpłacał pieniądze na konto Alfa-Med.
– Dopiero od znajomych dowiedziałem się, że z tą firmą to oszustwo. Bardzo się zdenerwowałem, bo moje pieniądze ktoś sobie przywłaszczył – mówi przedsiębiorca.
– W 2010 roku firma Afla-Med zaoferowała, że będzie szukać sponsorów dla naszych podopiecznych – mówi siostra Teresa Bełza, dyrektor brzeskiego DPS. – Wystawiliśmy im upoważnienie, firma, zgodnie z naszym życzeniem, przysyłała nam listę ofiarodawców, ale nigdy nie dostaliśmy informacji, ile wpłacali. Wielokrotnie zwracałam się do nich z prośbą o podanie wysokości datków, ale zawsze mi odmawiano, tłumacząc, że sponsorzy jakoby nie życzą sobie, aby kwoty były ujawniane.
DPS pieniędzy nigdy nie dostawał, przez pewien czas przychodziły paczki ze środkami opatrunkowymi, pampersami, środkami higienicznymi. To było dyrekcji na rękę, bo takie materiały są bardzo potrzebne. Wątpliwości pojawiły się, gdy darczyńcy zaczęli dzwonić i pytać, czy faktycznie siostry współpracują z firmą z Sosnowca. Siostra dyrektor postanowiła sprawę wyjaśnić, tym bardziej że od kilku miesięcy żadna paczka nie przyszła.
– W firmie powiedziano mi, że nawet jak zerwiemy współpracę, to oni i tak będą dalej zbierać datki, ale my już z tego nic nie dostaniemy – mówi siostra Bełza. – W ostatnim czasie wysłałam list do Sosnowca, ale ten wrócił, a na kopercie była adnotacja, że adresat jest nieznany.
Na liście sponsorów brzeskiej ochronki figuruje prawie 200 osób i firm. Istnieje obawa, że duża część podarowanych przez nich pieniędzy trafiła do kieszeni naciągaczy. Wielokrotnie próbowaliśmy porozmawiać w Alfa-Med o datkach dla brzeskiego DPS, ale nikt nie chciał udzielać informacji.
Siostra Teresa Bełza prosi ofiarodawców, aby nie wpłacali pieniędzy za pośrednictwem Alfa-Med.
– Każdy, kto zechce wesprzeć naszą działalność, na pewno znajdzie nasz numer konta i wpłaci datki bezpośrednio – mówi.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments